Piatok 29. mája. Meniny má Vilma

Stav retailových úverov VÚB banky sa po prvom kvartáli zvýšil o 12 %

Refinančný boom je v plnom prúde. Priebežné výsledky o preskupení klientov medzi bankami zatiaľ nie sú známe. No na základe čiastkových informácii a ponuke na trhu by mohla byť jedným z víťazov boja o migrujúcich klientov VÚB banka. Za prvý kvartál hlási nárast stavu úverov o 12 percent. Počet a aj objem refinančných hypoték sa oproti rovnakému obdobiu vlaňajška takmer zdojnásobil.

„V marci sme dokonca medziročne zaznamenali až štvornásobný nárast úverov o refinancovanie,“ konštatuje hovorkyňa banky Alena Walterová. Na zvýšenie predaja mala vplyv aktuálna situácia na trhu, dodáva. 

„Záujem o refinancovanie zo strany klientov stále rastie. Kým vlani sme mali refinančnú takmer každú tretiu hypotéku, teraz sa záujem ešte zvýšil a každá druhá hypotéka slúži na refinancovanie úveru z inej banky,“ uvádza A. Walterová. 

„V prvom štvrťroku 2016 objem úverov celkovo medziročne vzrástol o 12 % a celkovo dosiahol 9,4 mld. eur. V období nízkych úrokových sadzieb, v silnom konkurenčnom prostredí a popri výrazných zmenách v regulačnom rámci sa skupine VÚB podarilo dosiahnuť stabilný prevádzkový zisk v hodnote 137 mil. eur,” upresnil Alexander Resch, generálny riaditeľ VÚB Banky.

S každým ďalším štvrťrokom zaznamenávame nové historické minimá úrokových sadzieb. Dôvodom je rast podporujúca menová politika centrálnej banky a neustále silnejúca konkurencia. Priemerná sadzba teda klesala. No úrokové výnosy sa i napriek nárastu objemu úverov takmer nezmenili a zostali na úrovni 101,6 mil. eur (101,8 mil. eur v marci 2015). Výnosy z poplatkov a provízii však poklesli a skupina VÚB preto dosiahla celkové výnosy na úrovni 137,0 mil. eur, čo je takmer menej oproti minuloročným 137,7 mil. eur.

Celkové náklady síce vzrástli výraznejšie (15,9%) na úroveň 73,6 mil. eur, no tento nárast bol spôsobený najmä platbami spojenými s regulačným rámcom (banková daň, príspevok do fondu ochrany vkladov a príspevok do rezolučného fondu). Odhliadnuc od týchto výdavkov, medziročný nárast by bol na úrovni 2,2 percenta. „Na druhej strane, nám vynikajúca kvalita nášho portfólia umožnila medziročne znížiť opravné položky o 7,4 percenta,“ uvádza banka. Prevádzkový zisk banky za prvý štvrťrok dosiahol 63,4 mil. eur a čistý zisk 34,6 mil. eur. Kapitálová primeranosť VÚB je 16,10 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *