Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

Stavebníctvo v apríli potiahli najmä diaľnice

Stavebníctvo v apríli medziročne výrazne spomalilo prepad na úroveň -1,2%. Aprílový vývoj stavebníctva pozitívne ovplyvnilo najmä zvýšenie objemu výstavby infraštruktúry (najmä diaľnic) ako aj mierne oživenie v realitnom biznise.

Urýchľovanie výstavby niektorých úsekov diaľnic spolu so stále nízkymi cenami stavebnín a dokončovanie niektorých projektov po zimnom období tak zlepšilo vývoj v stavebníctve. Stále však výstavba budov zaostáva za predkrízovým obdobím až o 23%.

V tomto roku by mala byť hlavným ťahúňom stavebníctva najmä výstavba diaľnic, pričom rozhodujúce bude rozhodnutie budúcej vlády o dvoch pozastavených PPP projektoch. Z 3 uvažovaných sa zatiaľ uskutoční jeden. Zlepšujúca sa nálada (prieskum ekonomického sentimentu) v stavebníctve naznačuje, že oživenie môže už zasiahnuť aj výstavbu budov avšak stále s veľkou neistotou. Celkovú stavebnú aktivitu vidia stavbári v nasledujúcich mesiacoch skôr negatívne, no stabilizáciu stavebnej aktivity už očakáva viac ako polovica respondentov. Negatívne ovplyvní májovú štatistiku nepriaznivé počasie zhoršujúce stavebné podmienky.

Zdroj: Dávid Dereník, UniCredit Bank s využitím údajov ŠÚ SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *