Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Stavebníctvo zmiernilo pokles, priemysel rástol

V auguste sa zmiernil medziročný pokles stavebnej produkcie na 0,6%, priemyselná produkcia medziročne vzrástla o 16,3%, čo bola najnižšia úroveň v tomto roku.

Index priemyselnej produkcie (IPP) v auguste medziročne vzrástol o 16,3% a udržal si pomerne rovnomerný vývoj v tomto roku. Vývoj ovplyvnil rast v dodávke elektriny, plynu, pary a studeného vzduchu o 27,4%, v priemyselnej výrobe o 14,7% a pokles v ťažbe a dobývaní o 0,1%. Po zohľadnení sezónnych vplyvov sa priemyselná produkcia v auguste oproti júlu zvýšila o 2,2%.

Medziročný pokles stavebnej produkcie sa naďalej zmierňoval. V auguste bola stavebná produkcia nižšia ako v auguste 2009 o 0,6% a dosiahla 565,3 mil. eur. Po zohľadnení sezónnych vplyvov bola stavebná produkcia o 2,4 % vyššia ako v júli.

Komentár Tatra banky k priemyselnej produkcii

Medzirocný rast priemyselnej produkcie dosiahol podla Štatistického úradu SR solídnych 16,3 %. V minulom roku by to bol suverénne najvyšší rast priemyselnej produkcie. Avšak v roku 2010 sa tento rast radí na poslednú priecku. Na prvý pohlad možno slabý výsledok, ale pri porovnaní samotného indexu priemyselnej produkcie, ktorý vyjadruje objem vyrobených tovarov, nie je posledný zverejnený údaj zdaleka najhorší. Toto tvrdenie iba podciarkuje sezónne ocistený medzimesacný rast 2,2 %.

Augustová produkcia bola ako zvycajne zasiahnutá prázdninovým obdobím. Najviac sme tento vplyv mohli zaregistrovat na produkcii dopravných prostriedkov, kde štatistický úrad zaznamenal medzirocný rast „len“ zhruba 24 %. Priemerný mesacný medzirocný rast bol v doterajšom priebehu roka viac ako 48 %. Jediným odvetvím, ktoré medzirocne mierne pokleslo bol potravinársky priemysel. Avšak trojpercentný pokles je vsúlade so stabilným vývojom tohto odvetvia.

Naše ocakávania ohladom vývoja priemyselnej produkcie do konca roka zostávajú nezmenené. V prípade, že silný zahranicný dopyt pretrvá, priemyselná produkcia by si svoju vysokú úroven mala aj vo zvyšných mesiacoch udržat. Avšak vdaka silnejúcej porovnávacej báze budeme svedkami stále nižších medzirocných rastov.

Komentár UniCredit Bank k priemyselnej produkcii

V auguste slovenský priemysel síce spomalil medziročný nárast na 16,3% no najmä pre narastajúcu minuloročnú bázu. Pri pohľade na medzimesačný vývoj dobehla augustová priemyselná výroba mierny pokles v predchádzajúcom mesiaci a udržiava si tak už štvrtý mesiac úroveň 3-5% pod predkrízovým vývojom. Priemysel ako celok tak zatiaľ pôsobí stabilným dojmom aj keď sa už neteší rýchlemu rastu z počiatku roka. Pri pohľade na sektory sa opätovného zrýchlenia dočkalo hutníctvo a strojárne, naopak výroba televízorov v auguste tlmila výrobu v priemysle. August tak potvrdil prechod od štvordňových zmien na plnú prevádzku v najväčšom hutníckom závode v Košiciach. Po očistení o sezónne vplyvy, produkovalo hutníctvo v auguste až o 15% viac produkcie ako v predchádzajúcom mesiaci. Stále však zaostáva 16% pod predkrízovou úrovňou a je tak v porovnaní s inými sektormi najďalej od „starých čias“.

Výhľad

Vývoj indikátorov IFO a ZEW poukazuje na riziká spomalenia, či prepadu priemyslu. Ak by priemysel dokonale nasledoval priemerný vývoj týchto nemeckých soft indikátorov, tak by k poklesu priemyslu s ohľadom na porovnávaciu bázu malo dôjsť na prelome rokov. Pri väčšej váhe na vývoj indikátora podnikateľskej dôvery IFO, ktorý historicky ukazuje lepšie predikčné schopnosti, by mal priemysel rásť spomaľujúcim tempom s prípadnou stagnáciou. Na tento vývoj sa podpíše najmä celoeurópske škrtenie opaskov vo verejných financiách. Opačným smerom však produkciu tlačí rýchlo rastúca Čína, kde zo Slovenska putuje už každé desiate auto.

Medziročné porovnávanie bude v nasledujúcich mesiacoch smerom nadol výrazne skresľovať silný výkon priemyslu v rovnakom období minulého roku.

Zdroj: ŠÚ SR, Boris Fojtík – Tatra banka, Dávid Dereník – UCB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *