Stvrtok 17. január. Meniny má Nataša

Sto percentné hypotéky budú od januára ešte nedostupnejšie

Úplné prefinancovanie kupovanej nehnuteľnosti úverom na bývanie, alebo hypotékou bude od budúceho roku ešte ťažšie. Odporúčania NBS z roku 2014 totiž na to zavedú ešte prísnejší limit.

Národná banka Slovenska vydala odporúčania pre hypotekárny trh na jeseň roku 2014. Ich súčasťou bol limit na takzvané sto percentné hypotéky v portfóliu nových úverov bánk. Za rok 2015 to bolo 25 percent. Od nového roku to bude môcť byť už len desať percent. K znižovaniu tohto stropu teda dochádza postupne v priebehu dvoch rokov. 

Cieľom je pribrzdiť úverový trh, ako aj trh s nehnuteľnosťami. Aktuálne rekordne nízke úverové sadzby totiž zvádzajú ku kúpe nehnuteľnosti i tých, ktorí na ňu ešte nie sú dostatočne pripravení. Ide jednak o stabilitu pracovného miesta, ale i o dostatočné vlastné úspory, ktoré by mali doplniť úverové financovanie z banky. 

Napriek ešte prísnejšiemu limitu však bude úplne financovanie hypotékou stále dostupné. Banky ho však budú dávať len tým najbonitnejším klientom. 

Bežných žiadateľov o úver to môže zvádzať k doplnkovému financovaniu cez spotrebný úver. Ten je však násobne drahší ako úver na bývanie. Prílišné spoliehanie na spotrebiteľskú pôžičku sa preto neodporúča. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *