Krátke správy

CFTC pripravuje reguláciu komoditných trhov

Americká Komisia pre dohľad nad komoditnými trhmi si čoskoro posvieti na veľkých inštitucionálnych investorov a obmedzí ich aktivity, ktoré spôsobujú deformácie trhu.

Novým produktovým riaditeľom Pioneer Pavel Červenka

V novembri 2009 bol Pavel Červenka menovaný do funkcie riaditeľa pre produkty v regióne CEE Pioneer Investments.

Decembrová inflácia v eurozóne na úrovni 0,9%

Index spotrebiteľských cien (CPI) v eurozóne medziročne stúpol v decembri o 0,9% oproti vlaňajšej hodnote +0,5%.

Najnižšie odvody vzrástli o vyše 10 eur

Dane Ľuboslav Kačalka 05.01.2010 | 12:46 1 Komentár

V roku 2010 budú samostatne zárobkovo činné osoby platiť o niečo vyššie odvody než doteraz. Od januára 2010 sa totiž mení spôsob výpočtu minimálneho vymeriavacieho základu, z ktorého sa počíta poistné na sociálne poistenie i na zdravotné poistenie.

Akcie by mali zažiť pozitívny deň

V pondelok ceny zlata a ropy rástli. Ropa posilnila o viac ako 2 USD, keď februárový kontrakt ropy WTI uzatváral obchodovanie na úrovni 81,57 USD/barel. Cena zlata sa vďaka slabšiemu doláru posunula vyššie, keď februárové dodávky zlata na newyorskej komoditnej burze zdraželi na 1 118,30 USD/uncu.

Nemecká nezamestnanosť stagnuje

Miera nezamestnanosti v Nemecku zostala v decembri 2009 bez zmeny na očakávanej hodnote 8,1%, pričom svoj ročný vrchol dosiahla v júni 2009 vo výške 8,3%.

MMF zrejme zvýši odhad rastu svetovej ekonomiky

Medzinárodný menový fond zrejme zvýši svoj odhad rastu globálnej ekonomiky z 3,1%. Snahy o nerozširovanie finančnej krizy boli úspešné. Nový výhľad bude zverejnený v priebehu januára.

Buffettova spoločnosť mala najhorší rok v dekáde

Rok 2009 bol pre Berkshire Hathaway - spoločnosť Warrena Buffetta - najhorší za posledných 10 rokov v porovnaní s celkovým trhom. Akcie spoločnosti vzrástli o 2,7% v porovnaní s 23% posilnením indexu S&P 500.

Čílski baníci vstúpili do štrajku

Odborová organizácia Chuquicamata v Čile dnes podľa očakávania oznámila, že zamestnanci druhého najväčšej medenej bane na svete vstúpili ráno oficiálne do štrajku. S vedením sa nedohodli o navýšení miezd.

S bankrotom musí počítať asi 800 slovenských firiem

Poisťovacia skupina Euler Hermes očakáva tento rok na Slovensku vyše 11-percentný pokles počtu insolvenčných konaní. Počet firiem, ktoré sa dostanú do platobnej neschopnosti, by tak mohol klesnúť z predpokladaných 900 v roku 2009 na 800 v roku 2010.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Bernanke chce prísnejší dohľad nad finančným systémom

Predseda Rady guvernérov americkej centrálnej banky Ben Bernanke žiada ďalšie posilnenie dohľadu finančného systému, aby sa nemohla zopakovať najhoršia finančná kríza novodobej histórie USA.

Soft komodity majú potenciál k ďalšiemu rastu

Posledný obchodný deň roku 2009 sa na trhu s kávou arabica niesol ďalej v duchu klesania hodnoty, ktorá po dosiahnutí historických maxím v polovici decembra pokračuje smerom na juh už niekoľko obchodných seáns za sebou.

Japonci odpustia dane z úrokov

Dane Ľuboslav Kačalka 04.01.2010 | 12:24 0 Komentárov

Japonská vláda chce odpustiť zahraničným investorom 15% daň z príjmu z úrokov korporátnych dlhopisov, aby podporila príliv investícií do krajiny.

Slovenský rozpočtový schodok na úrovni -2.791 mld. eur

Štátny rozpočet Slovenska bol na konci roku 2009 na úrovni -2,791 mld. eur oproti schodku 704 mil. eur v roku 2008.

Zlato rastie, komodity budú hitom roka

Februárový kontrakt zlata sa dnes v elektronickom obchodovaní zhodnocuje o 12 dolárov (1,1 percenta) na 1108,4 USD za trójsku uncu. Pre zlato i iné komodity sú priaznivé očakávania ohľadom zopakovania minuloročnej výkonnosti, keď si zlato polepšilo o 24 percent.

Z amerických indexov mal najúspešnejší rok Nasdaq

Kvôli predajnému tlaku v samotnom závere obchodovania zakončili zámorské indexy obchodovanie v posledný deň roka poklesom -1%. Konečné zúčtovanie inak prekvapivo úspešného roka je nasledovné:

Cena medi opäť rastie

Na pätnásť mesačné maximá sa už druhý raz v tomto týždni na newyorskom COMEXe vyšplhala cena medi podporená obavami z výpadkov dodávok pre štrajk v Čile.

Obchodovanie na burzách je dnes obmedzené

Dnes a zajtra sú zatvorené burzy v ČR, Nemecku a Rakúsku. Obchodovanie vo Francúzsku, Belgicku a Holandsku je dnes skrátené do 14.00 hod a burzy zostanú zajtra zatvorené.

Malé autá sa najlepšie predávajú v Indii

India sa nečakane stane svetovým lídrom v predaji malých áut a predbehne aj takú veľmoc akou je Japonsko.

ASEAN založil protikrízový fond

Združenie juhovýchodných ázijských krajín ASEAN vrátane Japonska, Číny a Južnej Kórei podpísalo dohodu o založení spoločného fondu vo výške 120 miliárd dolárov, ktorý má región ochrániť proti dôsledkom globálnej hospodárskej krízy a podporiť likviditu.