Krátke správy

Aktuálne.sk: Na Silvestra zavrie pošta všetky pobočky, kvôli euru

EURO Ľuboslav Kačalka 29.12.2008 | 11:14 1 Komentár

Na Silvestra budú z dôvodu prechodu na euro všetky pobočky Slovenskej pošty pre bežných klientov zatvorené. Výnimkou bude poskytovanie niektorých služieb mimo pobočky pošty.

Ceny v priemysle klesli o 0,2%

Ceny priemyselných výrobcov pre domáci trh klesli v novembri oproti októbru o 0,2%. Podľa Štatistického úradu sa tak udialo vplyvom zníženia cien produktov priemyselnej výroby o 1,7%. Ceny nerastných surovín vzrástli o 3,2%, elektrickej energie, plynu, pary a teplej vody o 1,5%.

České dôchodky na Slovensko v eurách

Penzia Ľuboslav Kačalka 22.12.2008 | 17:02 0 Komentárov

Prechodom na euro sa nezmení spôsob vyplácania českých dôchodkov na Slovensko. Česká národná banka bude prevádzať české koruny na eurá a to v aktuálnom kurze. Príjemcom dôchodkov nevznikajú nijaké povinnosti.

NBS očakáva mierne obnovenie rastu v roku 2010

Národná banka Slovenska predpokladá v roku 2009 výraznejšie spomalenie HDP „najmä v dôsledku znižujúceho sa exportu a domáceho dopytu.“ Rovnaké faktory by mali v roku 2010 zvyšovať, čo sa podľa NBS prejaví na miernom raste HDP.

Obchodovanie na burzách v zahraničí cez sviatky

V pondelok a utorok sa bude na všetkých trhoch obchodovať štandardne. Počas ďalších dní budú burzy fungovať obmedzene. Ponúkame prehľad obchodovanie na burzách v zahraničí cez sviatky.

ŠÚ SR: Slováci neočakávajú od eura zmenu

EURO Ľuboslav Kačalka 19.12.2008 | 10:21 0 Komentárov

Takmer 40% Slovákov sa domnieva, že zavedením eura sa pre nich nič nezmení. Z novembrového výskumu ŠÚ SR vyplýva, že 25% obyvateľov vníma zavedenie eura ako prínos a 29 % populácie vo veku 16 a viac rokov vcelku ako nevýhodu.

Od januára si 10 a 20 halierniky nevymeníte

Banky Ľuboslav Kačalka 19.12.2008 | 10:20 0 Komentárov

Od Nového roka si nebudú môcť Slováci vymeniť 10 a 20 halierové mince. Ich platnosť sa skončila 31. 12. 2003. Posledné tri roky si ich mohli Slováci vymeniť za platné mince už iba v Národnej banke Slovenska.

Korunami sa dá platiť do 16. januára

EURO Ľuboslav Kačalka 18.12.2008 | 10:16 0 Komentárov

Do zavedenia eura zostávajú necelé dva týždne. Od prvého januára však bude na Slovensku duálny obeh. Až do 16. januára sa bude dať platiť korunami aj eurami.

Banky: úvery sme neobmedzili

Banky Ľuboslav Kačalka 18.12.2008 | 08:50 0 Komentárov

Napriek globálnemu dopadu finančnej krízy a nie práve optimistickým vyhliadkam budúceho rastu ekonomiky Slovenska banky neobmedzili poskytovanie úverov podnikom a obyvateľstvu – tvrdí to Slovenská banková asociácia.

Počet poskytnutých hypoték v októbri

Banky Ľuboslav Kačalka 17.12.2008 | 13:12 0 Komentárov

V októbri poskytli slovenské banky menej hypoték ako v septembri. Podľa informácií Národnej banky Slovenska, v októbri uzatvorili 1324 zmlúv. Objem čerpaných prostriedkov bol vyše 2,3 miliardy korún.

Kam investovať?Najnovšie komentáre
 • Milan komentoval Vypukol nový investičný ošiaľ. Tento krát okolo vegánskeho mäsa Beyond Meat

  Vegánske mäso? Nie je to len ďalšia bublina v štýle bitcoinu?

 • investor komentoval Investícia do nehnuteľností? Neistý biznis

  Ľudia na Slovensku sú zvyknutí, že ceny nehnuteľností môžu len rásť. Podobné presvedčenie bolo aj v roku 2008. Keď príde ďalšia kríza, ceny môžu klesnúť aj o 50 %, ako to pri krízach býva v USA. Až potom zistíme, čo to znamená, keď praskne realitná bublina.

 • Orlando Cano komentoval Bankový účet na podnikanie: niekoľko mýtov a skutočných právd

  Dostal som pôžičku vo výške 100 000 EUR od súkromnej inštitúcie bez stresu a pošlite im e-mail teraz canoorlando11@gmail.com. Kontaktujte ho. Som si istý, že pán Orlando Cano vám pomôže.

 • Mr Julius Becker. komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Dobrý deň, požiadať o pôžičku Som pán Julius Becker dôveryhodný úver veriteľ Potrebujete pôžičky na projekt, investície, osobné pôžičky, pôžičky na bývanie, študentské pôžičky, konsolidačné úvery a pôžičky na rôzne projekty? Potrebujete úver na založenie ...

 • JIM BUFFER komentoval 16 rád, ako nedoplatiť na nevýhodnú pôžičku

  Ahojte všetci. Nikdy som si nemyslel, že by som mohol nájsť skutočného veriteľa na internete, kým sa nestretnem s Vivianom, ktorý si spočiatku myslel, že je ako iní, ktorí mi pomáhajú s mojím úverom, s ktorým môžete komunikovať cez dnešný deň email: ...

Vláda dnes o nebankovkách

Vláda sa bude na dnešnom rokovaní zaoberať analýzou konkurzov na nebankové subjekty. Súvisí to so snahou odškodniť poškodených občanov. Podľa správy Ministerstva spravodlivosti si svoje pohľadávky uplatnilo takmer 209 tisíc veriteľov.

V novembri medziročne nižšia inflácia

V novembri 2008 sa znížila medziročná inflácia v harmonizovanom indexe spotrebiteľských cien o 0,3 % bodu v porovnaní s hodnotou 4,2 % v októbri 2008.

Benzín opäť lacnejší

Ceny benzínu opäť poklesli. Podľa Štatistického úradu SR boli ceny 10. decembra nižšie ako prvý decembrový deň.

Úroky začínajú klesať

Banky Ľuboslav Kačalka 12.12.2008 | 14:04 0 Komentárov

Na rozhodnutie národnej banky o znížení úrokových sadzieb už začali reagovať jednotlivé inštitúcie. Slovenská sporiteľňa znižuje úrokové sadzby pri spotrebných úveroch. Sporiteľňa zároveň v snahe získať peniaze, zvýšila úrokové sadzby na termínovaných vkladoch.

V októbri sme viac vyviezli

Obchodníci vyviezli zo Slovenska v októbri viac tovaru ako doviezli. Aktívne saldo zahraničného obchodu je na úrovni 4 miliardy korún. Za prvých 10 mesiacov tohto roka má však Slovensko pasívne saldo.

Ceny v novembri narástli o 0,2%

Spotrebiteľské ceny sa v novembri v porovnaní s októbrom v úhrne zvýšili o 0,2 %. Štatistický úrad zaznamenal najväčší nárast o 2,8 % v prípade alkoholu a tabaku. Naopak, najviac klesli ceny v doprave a to o 2,4%.

Platy v októbri vyššie ako vlani

Priemerná nominálna mzda na Slovensku medziročne rástla v októbri vo všetkých odvetviach. Najviac si polepšili pracovníci pôšt a telekomunikácií a to v priemere o 10,6%.

Zamestnanosť stále rastie

Finančná kríza nezastavila v októbri rast zamestnanosti. Najvyšší medziročný nárast zaznamenal podľa Štatistického úradu rezort stavebníctva – v medziročnom porovnávaní pracovalo v sektore o 8,7% ľudí viac. Zamestnanosť rástla aj v nehnuteľnostiach a prenájme a ostatných službách, pribudlo 6,4% zamestnancov.

NBS znížila úrokové sadzby

Banky Ľuboslav Kačalka 09.12.2008 | 18:36 0 Komentárov

Banková rada Národnej banky Slovenska znížila úrokové sadzby a postupne ich plánuje harmonizovať so sadzbami v eurozóne. Nižšie sadzby by sa mali prejaviť aj na finančnom trhu.

NBS upozorňuje: Pozor na europodvodníkov

EURO Ľuboslav Kačalka 09.12.2008 | 10:06 0 Komentárov

Národná banka Slovenska upozorňuje v súvislosti s výmenou korún za eurá na možných podvodníkov. Podľa centrálnej banky by si mali dať Slováci pozor na výmenu peňazí na ulici. Takisto by nemali poskytovať citlivé údaje. Tie nie sú pri výmene peňazí potrebné.