Krátke správy

Platy rástli aj napriek kríze

Slováci zarábali v 3. štvrťroku reálne viac ako pred rokom - v priemere 21 226 Sk. Nominálna mzda narástla o 8,8% a reálna mzda o 3,5 %.

ŠÚSR: Do septembra sa stavalo sa viac bytov ako vlani

Počas prvých troch kvartáloch sa na Slovensku začalo stavať 20 646 bytov a dokončilo sa 11 385. Podľa informácií ŠUSR ku koncu septembra bolo rozostavaných 64 246 bytov.

HN: Český balíček je lepší ako slovenský

Svoj protikrízový balíček už majú aj Česi. Podľa Hospodárskych novín sa Slovákom pozdáva viac, ako vlastný. Analytici ho považujú za omnoho konkrétnejší a komplexnejší. Počíta aj so znížením daní a odvodov, po ktorom volajú naši podnikatelia už dlhodobo.

Slovenské eurá pred januárom môžu byť podvod

EURO Ľuboslav Kačalka 04.12.2008 | 08:59 0 Komentárov

Národná banka Slovenska upozorňuje na zvláštny fenomén. Viaceré médiá podľa nej skúšajú, či v zahraničí akceptujú slovenské euromince už dnes.

OVB hlavným partnerom vyhlásenia športovca roka

Finančno-poradenská spoločnosť OVB Allfinanz bude už druhý rok po sebe hlavným partnerom vyhlásenia ankety o najlepšieho športovca roka. Podľa šéfa OVB Benedikta Fronca sa partnerstvo osvedčilo už vlani.

Istrobanka vydá hypotekárne záložné listy za 500 miliónov

Banky Ľuboslav Kačalka 03.12.2008 | 11:37 0 Komentárov

Istrobanka plánuje jedenástu emisiu hypotekárnych záložných listov v celkovom objeme 500 mil. Sk (16,597 mil. €). Termín splatnosti menovitej hodnoty je 10. decembra 2009. Výnos banka určila pohyblivou úrokovou sadzbou vo výške trojmesačného BRIBOR-u a banka ho bude vyplácať štvrťročne.

Eurobalíčky na prídel

EURO Ľuboslav Kačalka 03.12.2008 | 00:45 0 Komentárov

O eurobalíčky s mincami v hodnote 500 Sk je medzi Slovákmi mimoriadny záujem. Slováci neberú veľmi vážne odporúčania NBS, aby nebrali balíčky hromadne. Národná banka Slovenska už oznámila, že obmedzí predaj balíčkov na svojich pracovniskách 10 kusov na osobu.

Záujem o platbu kartami rastie

EURO Ľuboslav Kačalka 02.12.2008 | 13:03 0 Komentárov

Príchod eura pocítili banky na zvýšenom záujme o platobné karty. Slováci sa takýmto spôsobom snažia vyhnúť veľkému množstvu mincí. Obchodníci zasa prejavili zvýšený záujem o platobné terminály. O výhodách i nevýchodách častého používania platobných kariet si môžete prečítať zajtra na www.investujeme.sk.

Čile je zaujímavý trh pre energetikov

Čile podobne ako Slovensko potrebuje v nasledujúcich rokoch vybudovať kapacity na výrobu elektrickej energie vo výške približne 11 tisíc MW. Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek hovoril po návšteve tejto krajiny o možnostiach pre slovenských investorov.

Premiér Fico o stredoeurópskej investičnej banke

Premiér Robert Fico prijme prezidenta Európskej banky pre obnovu a rozvoj Thomasa Mirowa. Hovoriť budú o možných projektoch EBRD na Slovensku. Venovať sa chcú aj možnému vzniku stredoeurópskej investičnej banky. R. Fico prišiel s touto iniciatívou na stretnutí V4 vo Varšave.

Kam investovať?Najnovšie komentáre

Ministra nakoniec neodvolávali

Minister financií SR Ján Počiatek nakoniec nečelil odvolávaniu. Pred večerným zasadnutím parlamentu časť opozície stiahla svoje podpisy spod návrhu. Počkajú si na zverejnenie spornej zmluvy o vyrovnaní v kauze Tipos.

Minister financií čelí odvolávaniu

Minister financií SR Ján Počiatek dnes bude čeliť pokusu o odvolanie. Návrh na vyslovenie nedôvery predniesla skupina opozičných poslancov v súvislosti s kauzou „Tipos“.

Štatistický úrad hlási „zlú náladu“

Indikátor ekonomického sentimentu sa v novembri znížil o 4,8 na 88,5 percentuálnych bodov. Podľa Štatistického úradu SR je to najnižšia hodnota od októbra 1999.

Od 1. decembra sa dajú kúpiť eurobalíčky

Banky Ľuboslav Kačalka 27.11.2008 | 19:39 0 Komentárov

V pondelok 1. decembra 2008 začne Európska centrálna banka (ECB) a Národná banka Slovenska distribuovať do domácností informačnú zásielku o eure. V rovnaký deň sa začne aj predaj štartovacích balíčkov eurových mincí.

Pohonné látky sú lacnejšie

Pokles cien pohonných hmôt k 20.11.2008 v porovnaní s cenami k 10.11.2008 spôsobilo zníženie cien 95 oktánového benzínu o 1,28 Sk (3,67 %), 98 oktánového benzínu o 1,43 Sk (3,66 %), motorovej nafty o 0,59 Sk ( o 1,54 %) a LPG o 0,05 Sk (0,29%). Vyplýva to zo zisťovaní Štatistického úradu Slovenskej republiky.

NBS úroky nezmenila

Banky Ľuboslav Kačalka 25.11.2008 | 13:13 1 Komentár

Banková rada Národnej banky Slovenska dnes na svojom rokovaní rozhodla o ponechaní úrokových sadzieb, ktoré sú v platnosti od 12. novembra 2008. Úrokové sadzby majú vplyv výšku úrokov, ktoré poskytujú banky klientom.

Slovenská ekonomika patrí medzi vyspelé

Slovenská republika sa zaradila medzi krajiny s vyspelou ekonomikou. Svetová banka Slovensko úspešne graduovala z operácií Svetovej banky. SR sa tak presúva zo skupiny prijímajúcich krajín do skupiny aktívnych prispievateľov a poskytovateľov rozvojovej pomoci.

Podnikatelia sa dozvedia o obchodovaní s Holandskom

Slovenskí podnikatelia sa dnes môžu dozvedieť informácie o možnostiach obchodovania s Holandskom. Ministerstvo hospodárstva pre nich pripravilo konzultačný deň.

NBS: Kurzový lístok po zavedení eura

EURO Ľuboslav Kačalka 20.11.2008 | 21:28 0 Komentárov

Od 1. januára 2009 sa bude pri publikovaní denného kurzového lístka, ako aj kurzového lístka vybraných cudzích mien používať tzv. nepriama kotácia, ktorá bude vyjadrovať, koľko zahraničnej meny sa zaplatí za domácu menu.

Situácia na Slovensku zatiaľ nie je kritická

V súvislosti so svetovou finančnou krízou nie je situácia na Slovensku zatiaľ kritická. Vyplynulo to z informácie o aktuálnej situácii vo vývoji dopadov finančnej krízy na slovenské podniky, ktorú na porade vedenia Ministerstva hospodárstva SR predniesol generálny riaditeľ sekcie stratégie MH SR Vojtech Ferencz.