Nedeľa 01. novembra. Meniny má Denisa

Stravné lístky môžu znížiť daňový základ o 1050 eur za rok

Dane 18.12.2015 | 10:28 0 Komentárov

Nie všetci malí živnostníci a szčo vedia, že majú možnosť znížiť si kúpou stravných lístkov daňový základ až o 1050 eur.  Keďže nárok na teplé jedlo majú i živnostníci, zákon aj im umožňuje odpočítať si z daní stravné lístky podobne ako zamestnancom.

Výdavky na stravovanie patria medzi daňovo uznateľné náklady. „Súčasná legislatíva umožňuje uplatniť si stravný lístok na jeden odpracovaný deň v maximálnej výške 4,20 eura. Väčšina ľudí pracuje 5 dní v týždni. V roku 2016 budeme mať 250 pracovných dní, a teda dokopy si je možné uplatniť lístky v hodnote 1 050 eur,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ spoločnosti VAŠA Slovensko Peter Ovari. Pri 20 percentnej danie z príjmov to predstavuje úsporu na dani vo výške 200 eur.

Okrem toho ak pracovný týždeň trvá 6 dní, lístok sa dá uplatniť aj počas víkendu. V tomto prípade však je potrebné vykázanú činnosť podložiť vystavenou faktúrou, pokladničným dokladom, zápisom v knihe jázd a pod.

Využiť možnosť zníženia základu dane odporúča aj odborník na daňovú problematiku Jozef Humeník: „Podľa môjho názoru ide o veľmi dobrý krok zo strany živnostníkov. Jesť potrebuje každý. A ak zákon dáva možnosť zabezpečiť si stravovanie pomocou stravných lístkov a navyše si ich odpočítať zo základu dane, prečo to nevyužiť? Využitie tejto možnosti nepredstavuje zbytočné administratívne a účtovné starosti, keďže na odpočítanie danej čiastky je potrené len predmetnú faktúru zaevidovať v účtovníctve, ako účtovný doklad.“

Dôležité však je myslieť na to už vopred. Výdavky na stravné lístky totiž nie sú daňovo uznateľné za  predchádzajúce obdobie. Nedajú sa teda uplatniť spätne. Často sa stáva, že živnostníci si chcú nárok uplatniť dodatočne za predchádzajúce obdobie roka, to však nie je možné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial