Utorok 12. novembra. Meniny má Svätopluk

Strop na zdravotné odvody od budúceho roka zanikne

Dane Peter Apolen 01.12.2016 | 10:42 0 Komentárov

Ľudia s príjmom nad 4 290 eur budú od nového roka na zdravotných odvodoch platiť viac. Dôjde totiž k zrušeniu maximálneho vymeriavacieho základ pre výpočet tejto dávky. Štát očakáva príjem vo výške 82 mil. eur.

Zrušenie odvodového stropu sa bude podľa prepočtov týkať zhruba 15 tisíc ľudí. Ministerstvo zdravotníctva chce peniaze, ktoré takto vyberie, použiť na modernizáciu nemocníc. Malo by ísť o obnovu technického vybavenia, rekonštrukciu budov, napríklad na modernizáciou urgentných príjmov, diagnostických prístrojov, časť by sa mala použiť na vybudovanie detenčného ústavu.

Štát za tým účelom musí znížiť sadzu, ktorú vyplýca za svojich poistencov zdravotným poisťovniam. Tá by tak mala klesnúť na 3,78 percenta z vymeriavacieho základu. Štát by mal tak za svojich poistencov zaplatiť o asi 70 miliónov eur menej. Do zdravotných poisťovní sa tak z asi 82 miliónov eur, ktoré sa vyberú navyše, malo poputovať 12 miliónov.

Zrušenie odvodového stropu obišlo riadny legislatívny proces a teda aj pripomienkovacie konanie. Navrhol ho prostredníctvom pozmeňujúceho návrhu k návrhu novely zákon a zdravotnom poistení poslanec za SMER-SD Jozef Valocký.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *