Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Študenti a seniori dostali cestovanie vlakom zadarmo

Študenti do 26 rokov a seniori nad 62 rokov dostali predvianočný darček. Vo vlakoch budú od 17. novembra cestovať zadarmo. Pracujúci budú naopak ešte viac jazdiť autami.

Cieľom tohto opatrenia je predovšetkým to, aby sme do určitej miery odbremenili rodiny, ale aj študentov, ktorí študujú na vysokých školách od nákladov spojených s cestovaním. Rovnako si myslíme, že takéto opatrenie je vhodné pre dôchodcov,“ priblížil po rokovaní vlády premiér Robert Fico.
Štát to bude stáť minimálne 13 miliónov eur ročne.

Ministerstvo dopravy ani vláda nateraz nespresnili, ako plánujú zvýšiť preferenciu vlakov u pracujúcich, ktorí dnes jazdia autami. Tých sa jazda vlakom zadarmo netýka, takže budú naďalej dochádzať do práce nákladnejším a menej ekologickým spôsobom prepravy. Navyše vlaky budú preplnené neplatiacimi, čo tých platiacich pravdepodobne odstraší.

Železnice okrem toho dlhodobo fungujú s vnútorným dlhom, keďže ich zariadenia a budovy nezodpovedajú európskym štandardom cestovania, čo rovnako bráni od rastu počtu platiacich cestujúcich.

Ministerstvo dopravy pre očakávaný rast záujmu študentov a seniorov počíta s posilnením spojov na niektorých trasách, alebo pridaním nových vlakov.

Cestovanie zadarmo sa bude týkať všetkých vlakov okrem IC, EC vlakov a iných spojov, ktoré nedotuje štát. Do programu budú zahrnutí dvaja prepravcovia – Železničná spoločnosť Slovensko a RegioJet, ktorý premáva zatiaľ len na trase Bratislava Komárno.  

Jazda zadarmo nebude limitovaná len na cestu do školy. Účel nebude podmienkou.

Deti do šesť rokov nebudú potrebovať žiaden cestový doklad. Študenti si budú musieť v pokladni zabezpečiť bezplatný lístok, ktorý im dopravca vydá na základe predloženého preukazu.

Podobne budú postupovať i seniori nad 62 rokov, ktorí dostanú bezplatne preukaz, ktorý budú predkladať pri vybavovaní jednorazového dokladu. 

Jedna odpoveď na “Študenti a seniori dostali cestovanie vlakom zadarmo”

  1. Žiletka píše:

    Odmietam financovať zo svojich daní bezplatné cestovanie určitej skupiny ľudí. Nie som proti úľavám pre sociálne slabších, ale katagoricky odmietam zvýhodňovanie určitej skupiny ľudí iba preto, že sú to študenti a dôchodcovia. Smer si robí predvolebnú kampaň z daní pracujúcich občanov, čo považujem za totálnu špinavosť. Na SVK to funguje ako vo feudalizme – tí, čo pracujú, resp. podnikajú, musia platiť stále vyššie dane a odvody a tí, čo nepracujú, si to užívajú. Zvýhodňovanie študentov a dôchodcov považujem za diskrimináciu pracujúcich a dúfam, že tento kolosálny smerácky idiotizmus skončí na Ústavnom súde SR.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *