Stvrtok 02. apríla. Meniny má Zita

Študenti môžu v Sociálnej poisťovni uzavrieť dobrovoľné poistenie

DanePoistenie 18.02.2020 | 11:20 0 Komentárov

Študenti nie sú v Sociálnej poisťovni poistení. Nemajú teda voči nej žiadne povinnosti a rovnako tak nemajú nárok na žiaden druh dávok. Môžu sa však poistiť dobrovoľne.

Ak chce mať študent sociálne poistenie v období štúdia a neskôr využiť nárok na dávky zo Sociálnej poisťovne, môže sa prihlásiť na dobrovoľné poistenie. Podmienkou je vek 16 rokov a trvalý alebo prechodný pobyt v Slovenskej republike.

Ak sa študent rozhodne pre dobrovoľné poistenie, môže si vybrať niektorú z týchto troch možností:

• komplexný balík dobrovoľného poistenia (nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti),

• balík dobrovoľného poistenia bez poistenia v nezamestnanosti (nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie),

• samostatné dobrovoľné dôchodkové poistenie.

V súčasnosti je v komplexnom balíku dobrovoľného poistenia (nemocenské, dôchodkové a poistenie v nezamestnanosti) celkovo poistených 1 849 osôb, v balíku nemocenského a dôchodkového dobrovoľného poistenia 2 550 poistencov a samostatne dôchodkovo dobrovoľne poistených je celkovo 2 054 poistencov (nielen študenti).

Ďalšie dva balíky dobrovoľného poistenia môžu využiť len SZČO, resp. študent, ktorý má postavenie SZČO. Ide o samostatné dobrovoľné poistenie v nezamestnanosti, kde je aktuálne spolu 6 658 poistencov a balík dobrovoľného dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti, ktoré si dobrovoľne platí 57 poistencov.

Ak sa študent prihlási na dobrovoľné poistenie, potom má povinnosť platiť si poistné. Ak nezaplatí poistné na dobrovoľné poistenie dva po sebe nasledujúce mesiace, poistenie mu zanikne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *