Nedeľa 17. február. Meniny má Miloslava

Štvrtková seansa indexom pomohla rásť, dolár si svoje pozície drží

Štvrtková seansa sa niesla v duchu korekcie skorších výpredajov a to aj napriek tomu, že z Európy, aj zo Spojených štátov tentoraz neprišli žiadne zásadné nové správy.

Ekonomická data dokonca mierne zaostávali, keď sklamala ako talianska, tak francúzska priemyselná produkcia, ktoré v októbri skončili hlboko pod väčšinovým konsenzom na trhu. V Európe sa však medzi najzaujímavejši fundamenty včera zaradilo rozhodovania Bank of England o úrokových sadzbách a ďalšom vývoji menovej politiky. To však nakoniec príliš nových správ neprinieslo. Banka totiž ponechala bezo zmeny ako úrokové sadzby (0,50%), tak veľkosť svojej Asset Purchase Facility (200 mld GBP), cez ktoré doteraz vykupovala vládne aj korporátne dlhopisy, v snahe rozšíriť zadrhnutý úverový kanál. Veľmi strohý bol navyše tentoraz aj sprievodný komentár, v ktorom banka len uviedla, že vhodná veľkosť jej facility bude v budúcnosti ešte preskúmaná, čím si zatiaľ drží pootvorené vrátka k jej prípadnému zvýšeniu. Detaily hlasovania budú známe až za dva týždne, pričom bude veľmi zaujímavé sledovať najmä to, či sa opäť našli niektorí členovia, ktorí zdvihli ruku za nárast objemu vykupovaných dlhopisov.

Zo Spojených štátov včera prišli medzi najzaujímavejšími výsledkami údaje z pracovného trhu a americká obchodná bilancia. Ani jeden z oboch ukazovateľov pritom nijako nepresvedčil. Počty novo podaných žiadostí o pomoc rástli v minulom týždni zo 457 tis. na 474 tis., čo bolo o desať tisíc žiadostí vyššie číslo, ako väčšinové odhady na trhu. Ďalšieho zníženia sa ale naopak dočkal celkový počet žiadateľov o podporu, ktorý klesol z 5 460 tis. na 5 157 tis. Ani americká obchodná bilancia tentoraz nezanechala nijako oslnivé výsledky. Tá skončila v októbri deficitom 32,9 miliardy dolárov, čo bol nižší deficit ako v minulom mesiaci a zároveň nižšia, než s akým počítal väčšinový konsenzus (36,9 mld). Otázkou ale je, či ide skutočne o dobrú správu. Predovšetkým krajiny závislé na americkej dopyte (Nemecko, Japonsko) môžu jej pokles v budúcnosti veľmi negatívne pociťovať. Americký import totiž v októbri takmer stagnoval, keď sa zvýšil len o 0,7 mld dolárov, zatiaľ čo export rástol o slušných 3,5 mld.

I cez zmiešané dáta a stále pretrvávajúcu nervozitu na trhoch, včera obchodníci využili príležitosti a pustili sa opäť pozvoľna do nákupov rizikovejších aktív, čo sa prejavilo ako na akciovom trhu, tak aj na trhu s dlhopismi. Len v Európe si preto index Eurostoxx50 pripisoval 1,18%, zatiaľ čo v USA rástol S & P500 o slušných 0,58%. Výnosy desaťročných T-Notes sa potom zvyšoval o 6,4 bsp. a po dlhšej dobe sa vrátil späť k hranici 3,50%.

Zdroj:
X-Trade Brokers
.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *