Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Štvrtková smršť makrodát priala akciám

Štvrtok bol vskutku bohatým dňom na makrodáta. Zostra sa začínalo už počas ázijskej a európskej seansy. Japonsko zverejňovalo obchodnú bilanciu. Tá sklamala a výsledok –1.82 bln. Jenov je hlboko pod konsenzom –1.56 bln. Jenov. Jen však počas noci, aj napriek negatívnym dátam, dokázal posilňovať, čo ťahalo akciové indexy smerom nadol.

Po Japonsku nasledovala Čína. Prieskum HSBC výrobného PMI skončil taktiež fiaskom. Číslo 48.3 je v pásme kontrakcie a pokleslo z minulého výsledku 49.5. Jedná sa o najnižšiu úroveň za sedem mesiacov a potvrdzuje slowdown v krajine čínskeho draka.

Následne sa makro štafetový kolík preniesol do Európy. Francúzske ako aj Nemecké PMI sklamali, rovnako ako aj celkové čísla z Eurozóny. Tu už sme však videli silnejšiu reakciu a Euro sa počas Európskej seansy prepadlo až o 70 bodov, pod úroveň 1.37. Akcie ale nereagovali, nakoľko európske indexy otvárali so značnými gapmi smerom nadol a tak sme videli obchodovanie skôr do strany.

 Po Európe prišla na rad Amerika. Americké čísla priniesli infláciu a index výroby. Jadrové CPI, ako aj normálne, printli na 0.1% na medzimesačnej báze a potvrdili stále takmer nulový rast inflácie v USA. Horšie však už skončili čísla z priemyslu. Philly Fed skončil na –6.3 verzus očakávania +9.2. Samozrejme, za všetko môže počasie. Bad News boli Good News a akcie na čísla reagovali rastom. Rovnako s nimi rástlo aj zlato, alebo USDJPY. Takýto priebeh sme videli až do konca seansy, európske indexy vymazali svoje straty a tie americké dokázali zatvoriť v silnejších ziskoch: SPX +0.6%, INDU +0.57%, NDX +0.52%.

Svet sa stále sústredí na situáciu na Ukrajine. Tam sa to vôbec neupokojuje a už to začína pripomínať občiansku vojnu. Ukrajinskí politici zatiaľ nereagujú na výzvy z G7 a centrum Kyjeva vyzerá ako po vojne. Budeme veriť v skoré upokojenie situácie a mierové riešenie tohto konfliktu.

Ing. Peter Bukov, senior analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *