Stvrtok 20. február. Meniny má Lívia

Štvrtok v znamení bočného trendu

Investície Ján Jursa 19.02.2015 | 22:23 0 Komentárov

Štvrtok bol podobne ako predošlé dni na trhoch pokojný. Výraznejšie pohyby patrili iba rope a nečakaným vyhláseniam Wal-Martu.

Európske trhy v štvrtok rástli napriek problémom v európsko-gréckych rokovaniach. Nemecko odmietlo Grécku oficiálnu žiadosť o predĺženie programu pomoci, no európske indexy rástli aj naďalej. Nemecký DAX rástol miernejšie, o 0.37% a doobchodoval sa na 11001.94 bodoch. CAC 40, francúzsky index rástol o 0.71% a Euro Stoxx sa posunul o 0.64% smerom nahor. Očakávania na trhoch teda ostávajú naďalej optimistické.

Na druhej strane euro počas dňa posilnilo najmä voči franku, pravdepodobne aj vďaka odmietnutiu pomoci, ktorá by ďalej znehodnotila menu. Dlhodobý rast, ale nie je očakávaný, keďže Európska centrálna banka v marci spustí svoj program kvantitatívneho uvoľňovania.

Wal-Mart tento štvrtok ohlásil zvýšenie platov svojich 0,5 milióna zamestnancov po dlhodobej kritike za svoje zamestnávateľské praktiky. Toto opatrenie ich v nasledujúcom fiškálnom roku bude stáť približne miliardu dolárov. Zároveň Wal-Mart uverejnil svoje plánované EPS (Earnings per share) na úrovni od 4.7 USD do 5 USD na akciu ktoré boli nižšie ako predpoklady analytikov na úrovni 5.19USD na akciu. Tieto faktory viedli k pádu akcii Wal-Martu o 3% za deň. 

Nárast zásob ropy v USA bol o viac ako 4 milióny barelov vyšší ako očakávaný, keď sa vyšplhal na 7.7 milióna barelov. Zásoby sú momentálne najvyššie od roku 1982 odkedy existujú záznamy. Toto viedlo k prepadu ceny ropy počas dňa až o 5 % na hodnotu približne 57 dolárov za barel. Ku koncu obchodného dňa, ale ropa zmazala stratu a v krátkodobo dokonca prekonala close predošlého dňa a deň uzavrela na 60.19 USD za barel.

Americké trhy boli zväčša pokojné po zmiešaných výsledkoch zo začiatku týždňa. Na jednej strane pokles v nových žiadostiach o podporu v nezamestnanosti oproti očakávaniu, na druhej strane „Filadelfský index“ ukázal zníženú továrenskú produkciu. Dow Jones dnes poklesol o 0.24 % na úroveň 17985.77 bodov, no NASDAQ s rastom o 0.37 % rastie už siedmy deň po sebe. Standard and Poors 500 sa počas obchodného dňa vrátil na svoju predvčerajšiu hranicu nad 2 100 bodov, no obchodovanie skončil na hodnote 2097.08.

Ján Jursa, junior analytik Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *