Stvrtok 12. decembra. Meniny má Otília

ŠÚ SR: Ekonomický sentiment na najnižšej úrovni

Indikátor ekonomického sentimentu (IES) vo februári naďalej klesal a v porovnaní s januárom sa znížil o 2,9 na 76,5 p. b. vplyvom negatívneho vývoja indikátorov dôvery vstupujúcich do výpočtu okrem priemyslu.

Je to najnižšia hodnota od začiatku realizácie výpočtu IES (január 1997). Medziročne bol indikátor ekonomického sentimentu nižší o 23,2 a oproti dlhodobému priemeru o 23,9 p. b.

Tendencie poklesu indikátora dôvery v priemysle sa vo februári zastavili, jeho hodnota sa v porovnaní v predchádzajúcim mesiacom zvýšila o 3 na -22 percentuálnych bodov. Vývoj bol ovplyvnený zvýšením očakávanej produkcie priemyselných výrobkov na nasledujúce tri mesiace a poklesom zásob.

Indikátor dôvery v stavebníctve sa oproti januáru výrazne znížil (o 16 na -28,5  percentuálnych bodov) a prvýkrát od novembra 2004 klesol pod úroveň dlhodobého priemeru (o 7,5 p.b.). Jeho vývoj ovplyvnilo zníženie dopytu po stavebnej produkcii, ako aj zníženie očakávanej zamestnanosti v nasledujúcich troch mesiacoch.

Indikátor dôvery v maloobchode  vo februári klesol o 11,6 p. b. najmä v dôsledku nepriaznivého hodnotenia očakávanej podnikateľskej situácie a vysokého stavu zásob. Hodnota indikátora je druhá najnižšia od roku 1997.

Januárová pozitívna prognóza dopytu, najmä očakávaného sa nenaplnila a indikátor dôvery v službách vo februári klesol o 8,6 na -1,3 percentuálnych bodov.

Spotrebiteľská atmosféra na Slovensku sa  vo februári výrazne zhoršila. Indikátor spotrebiteľskej dôvery medzimesačne poklesol o 17,1 na -47,2 bodov vplyvom výrazného zníženia jednotlivých zložiek indikátora, najmä očakávanej ekonomickej situácie a predpokladanej nezamestnanosti. Medziročne sú spotrebitelia pesimistickejší o 37,1 bodov.   

Zdroj: ŠÚ SR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *