Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Súboj ťažkých váh

Po včerajšom výpredaji na finančných trhoch sme v komentári „Vo FEDe to poriadne vrie“ konštatovali, že súčasná ekonomická nestabilita a rast rizika na finančných trhoch bude spojený s extrémnym nárastom volatility.

Ani nie po 24-hodinách od tohto konštatovania situácia na finančných trhoch pripomína húsenkovú dráhu, kedy finančné trhy plne vymazali (na niektorých finančných aktívach) svoje straty. Takáto výrazná volatilita na finančných trhoch je výsledkom neistoty investorov, ktorí sa snažia nájsť východisko z tejto beznádejnej situácie posledných dní.

Beznádej vrcholí…

Tma, ktorá doľahla na finančné trhy má jediný zdroj v podobe otvorenej menovej vojny medzi najsilnejšími globálnymi ekonomikami (USA a Čínou). V súčasnosti si mocenské ekonomiky uvedomili silu devalvácie (oslabenia) vlastnej meny a hľadania si konkurenčnej výhody. Dnešná situácia, kedy finančné trhy robia výrazné pohyby nie je ničím nezvyčajným za posledné tri roky. Ale tieto pohyby mali dôvod a jasný predikovateľný smer (krach Lehman Brothers, kvantitatívne uvoľňovanie menovej politiky FEDu v roku 2009, riziko kolapsu Grécka). Aktuálna húsenková dráha však nemá príčinu ani jasný smer vývoja finančných trhoch, čo len potvrdzuje prehlbujúcu nestabilitu a extrémne riziko. Ak v roku 2007 všetky ekonomiky ťahali spoločne za jeden koniec pred hrozbou globálneho kolapsu a výsledkom bolo zastabilizovanie ekonomiky. Tak aktuálne, kedy každý sa „hrá na svojom piesočku“ a prestáva fungovať globálne spolupráca vzniká hrozba výraznejšieho kolapsu ako mohol vyvolať pád Lehman Brothers a následne AIG.

Súboj ťažkých váh

V ringu proti sebe totiž stoja ťažké váhy na jednej strane doterajší ekonomický líder a veľmoc USA a na druhej strane jej najväčší veriteľ a vzmáhajúca sa Čína. História je plná poznatkov striedania sa mocností (Egypt, Grécko, Rím…) kedy prichádzalo k výrazným historickým zmenám. Možno dozrel čas na zmenu, kedy „obézna“ ekonomika USA postavená na úverových špekuláciách a znehodnocovaniu USD musí ustúpiť novým princípom. Zároveň však očakávame, že prípadný pád USD z piedestálu stiahne so sebou veľa spolupútnikov a naštrbí aktuálnu krehkú rovnováhu v globálnom meradle.

Zmena je nutná

Obaja konkurenti sú príliš silní a uvedomujú si svoje dominantné postavenie v globálnej ekonomike a financiách (inak by nemohli s takou ľahkosťou manipulovať trhom ako to robia). Kolaps jedného z nich bude zároveň znamenať tvrdý úder pre druhého (Čína môže prísť o všetky svoje finančné zdroje denominované v USD a USA o lacný zdroj svojho financovania). Obaja sa navzájom potrebujú, ale nedokážu navzájom vychádzať čo len potvrdzuje naše domnienky, že nastal čas na globálne prerozdeľovanie finančných mocností. Staré ekonomiky nedokážu konkurovať efektívnejším ázijským ekonomikám, ktoré k tomu ešte nie sú zaťažené vysokou dlhovou službou a starnúcou populáciou.

FED a jeho šachová partia

Otázka posledných dní je však iná bude sa snažiť USA na čele s menovou politikou FEDu udržať finančné trhy a globálnu ekonomiku v patovej situácii cez nové kolo kvantitatívneho uvoľňovaní menovej politiky na novembrovom zasadnutí FEDu. Je to posledná šanca FEDu manipulovať s masou USD, ktorá stále tvorí 2/3 globálnych devízových rezerv. Podľa nášho názoru FED nemá výrazne na výber a to na základe dvoch predpokladov:

1. Po prvé prezident FEDu B. Bernanke so svojim holubičím táborom (podporuje nalievanie lacnej USD likvidity na trh) a má prevahu do konca aktuálneho roku v FOMC (Výbor pre operácie na voľnom trhu vo FEDE, ktorý hlasuje o menových otázkach), preto mu bude omnoho ľahšie prijať kvantitatívne uvoľňovanie v novembri (zasadá 3.11) ako na budúci rok. Zároveň sú finančné trhy s týmto výhľadom relatívne uzrozumené. Týmto krokom by narobil FED na trhu minimálne škody.

Graf rozloženia názorov vo FED (zľava doprava od holubičieho výhľadu po jastrabí, zvýraznený sú voliaci členovia FOMC)

2. Po druhé prezident FEDu na svojej piatkovej konferencii v Bostone naznačil potrebu nízkych výnosov na amerických vládnych dlhopisoch, ktoré stanovujú úroveň úrokových sadzieb v US ekonomike. Ak by FED neprijal kvantitatívne uvoľňovanie v novembri je aktuálna úroveň výnosov amerických dlhopisov pri historických minimách dlhodobo neudržateľná bez ďalšieho dolievania USD likvidity. Celkovo sčítané a podčiarknuté, FED sa chytil do vlastnej pasce s prílišným naznačovaním kvantitatívneho uvoľňovania menovej politiky a trh si túto šancu už nedá vziať. Jediným dôvodom neprijatia takéhoto rozhodnutia od FEDu by bola dohoda s čínskou stranou o uvoľnení menového kurzu čínskeho juanu (CNY). Po posledných prekvapivých informáciách na trhu by nás ani táto dohoda neprekvapila.

Dnešné trhy

Akciové trhy dnes zaznamenali s výrazným oslabením USD silné zisky (DJIA 1,18% , SP 1,05%, Nasdaq 0,84%). Naďalej však do 3.novembra sa máme na čo tešiť a očakávame pokračovanie turbulentného vývoja na finančných trhoch. Už táto noc v podobe čínskych zverejnení (HDP za 3Q) by mohla potvrdiť tieto domnienky.

Graf vývoja sektorov indexu S&P

Zdroj: Valér Demjan, TRIMBROKER, a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *