Piatok 23. októbra. Meniny má Alojzia

Súčasná 4. priemyslová revolúcia spôsobuje zánik niektorých povolaní

Ostatné správy 11.05.2016 | 11:23 0 Komentárov

Fenoménom 21. storočia sa stáva, takzvaný Priemysel 4.0. V rámci neho automatizácia výrobných procesov postupne nahrádza ľudskú pracovnú silu a vznikajú moderné pracoviská. V nich niektoré povolania úplne nahrádzajú roboty a mení sa aj usporiadanie výrobných hál. Rastie však dopyt po špecializovaných zamestnaniach, zefektívňuje sa výroba a zanikajú zdravie a bezpečnosť ohrozujúce činnosti.

Štvrtá priemyslová revolúcia, alebo Priemysel 4.0, ako býva nazývaná súčasná premena trhovej ekonomiky, so sebou z pohľadu priemyslových podnikov nesie potenciál zvýšenia produktivity, kvality a konkurencieschopnosti výroby. Vplyvom automatizácie výroby postupne dochádza k zmenám priemyslovej prevádzky a štruktúry pracoviska.

O tom, že automatizované technológie úplne nahradia ľudských zamestnancov, sa vedú diskusie už desiatky rokov a prehlbujú sa v súvislosti s tým, ako tento trend do slovenských, alebo na slovenskom území, pôsobiacich firiem postupne preniká. Neistota zamestnancov je výraznejšia najmä v odvetviach, kde má manuálna činnosť jednoduchší charakter a pravidelne sa opakuje. V prípade menej kvalifikovaných zamestnancov totiž trend jasne ukazuje, že ponúkaných pracovných pozícií ubúda. 

Pokiaľ sa automatizuje výroba a znižuje sa ponuka pracovných pozícií s nižšími kvalifikačnými požiadavkami. „Úbytok menej kvalifikovaných zamestnancov súvisí nielen s celkovou automatizáciou výroby, ale aj s trendom zamestnávania ľudí vo výrobe dočasne, cez agentúry. Pre firmy je to lacnejšie a výhodnejšie riešenie,” hovorí Gabriela Kodenková z personálnej agentúry Talentica, ktorá sa zameriava na nábor technických profesií. 

Vplyvom toho dochádza k nárastu požiadaviek na počet zamestnancov na špecializované pozície.  Dôležité je najmä zodpovedajúce vzdelanie, prax z obdobnej pozície je vždy výhodou, a pokiaľ je pozícia zameraná na kontakt so zahraničím, je nutná aj komunikatívna úroveň cudzieho jazyka.

Trend úbytku menej kvalifikovaných pracovných pozícií vplyvom automatizácie výroby, s ktorou súvisí vznik nových špecializovaných profesií, býva označovaný tiež ako Práca 4.0. K procesu automatizácie výroby nie je možné pristupovať ako ku globálne existenčnej hrozbe. Európske odbory ju naopak vnímajú ako cestu, ktorú je potrebné aktívne utvárať tak, aby sa minimalizovali riziká a maximalizovali šance.

To, napríklad znamená, že roboty nahradia zdraviu škodlivé výrobné procesy a fyzicky namáhavé a náročné profesie. Skracovanie pracovnej doby, ktoré je nevyhnutné pre zaistenie dostatku práce na trhu, tiež prinesie viac času na vlastný rozvoj a kvalitnejší život, než aký súčasný systém umožňuje.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial