Sobota 20. júla. Meniny má Iľja, Eliáš

Súčasná reakcia trhov na čínske spomalenie je prehnaná

Čínsky akciový trh spadol už druhý krát v tomto týždni o sedem percent. Čo to však znamená pre globálny trh? Podľa mňa je reakcia trhov prehnaná a najmä na európskom trhu vytvára naopak príležitosti pre lacné nákupy a neskorší rast hodnoty európskych akcií.

Keď čínsky trh vzrástol koncom roka 2014 a v prvej polovici roka 2015 o sto percent všetci sa smiali a hovorili, že je to bláznivé. A dnes, keď sme 40 percent pod týmto vrcholom, zrazu všetci hovoria o kríze.

Ja osobne si nemyslím, že by malo ísť o novú krízu. Z rozvinutých ekonomík ako Nemecko a USA totiž prichádzajú silné makrodáta, ktoré aktuálne oslabenie dokážu hravo prekonať.  Údaje o priemyselnej produkcii, ktoré sme práve dostali z Nemecka, ukazujú robustný nárast domáceho a zlepšenie zahraničného dopytu. Máme tu ďalej veľmi dobré výsledky z pracovných trhov na oboch stranách Atlantiku a podobné je to s rastúcimi maloobchodnými tržbami.

Myslím si preto, že by sme mali súčasnú reakciu trhov hodnotiť len ako prehnanú a nie ako opodstatnenú. Súčasné pohyby sú skôr dôsledkom nedostatku trhovej likvidity a snahou firiem zbavovať s dlhov (deleveraging), ktorá oslabuje ich akcie.

Keď tieto faktory pominú, vytvorí sa podľa mňa v európskych akciách veľký potenciál pre ich opätovný nárast. Dnes sa totiž javia ako nespravodlivo trhovo ocenené – teda predávajúce sa pod skutočnú vnútornú hodnotu. Súčasné úrovne ukazovateľa P/E 12,5 až 14,5 to jasne dokazujú.

Peter Garnry, hlavný akciový stratég Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *