Streda 08. apríla. Meniny má Albert

Suma 50 mld. eur znie lákavo, no ujde sa niečo aj nám?

Makroekonomika 22.08.2019 | 15:14 0 Komentárov

Nádeje Európy sa upierajú na Nemecko, ktoré uvažuje o investíciách v hodnote 50 mld. eur. To samé však nimi chce naplniť v prvom rade environmentálne, až potom ekonomické ciele.

Motor európskej ekonomiky sa zadrhol. Hrubý domáci produkt Nemecka klesol v 2. štvrťroku medzikvartálne o 0,1 percenta. Postihnuté sú aj krajiny dodávajúce do Nemecka tovary a služby, vrátane Slovenska. Všetci sa preto teraz s nádejou pozerajú na to, ako sa Nemecko s týmto problémom popasuje. Tamojší minister financií, Olaf Scholz, už avizoval, že krajina by si mohla dovoliť fiškálnu injekciu do ekonomiky vo výške 50 miliárd eur s cieľom opäť naštartovať ekonomický rast.

Otázne však je, či to bude stačiť. Zdá sa, že pre samotné Nemecko by to mohlo byť dosť, no či to bude stačiť na naštartovanie rastu v celej Európe, je veľmi diskutabilné. Problémom sú totiž vysoké očakávania, ktoré všetci na najväčšiu krajinu Európy majú.

Nemecko určite nie je dokonalé a má svoje problémy, funguje však s prebytkovým rozpočtom a aj počas tohto roka by malo splatiť časť svojho dlhu. So svojim zadlžením sa tak pravdepodobne dostane pod 60 percent HDP, čím by mohlo splniť maastrichtské kritériá.

Koľko krajín v Európe ich spĺňa? Nemecko je známe svojím obozretným prístupom k financiám, ktorý je vskutku obdivuhodný. Aj ostatné štáty by sa mali preto zamerať na vlastné ekonomiky, na ich podporu, no aj na celkové zlepšenie ekonomickej infraštruktúry. Zvaľovať vinu na Nemecko je veľmi alibistické, krátkozraké a nikomu to neprospieva.

Ustúpenie od politiky vyrovnaného rozpočtu bude pre Nemecko zásadný krok. Bude potrebné ho precízne uchopiť, aplikovať a zvládnuť. Zatiaľ sa zdá, že najväčšia časť z avizovaných 50 miliárd by mohla smerovať do sektorov zameriavajúcich sa na zelenú energiu. V Nemecku je to totiž verejná téma číslo jedna. Ďalším beneficientom by mohlo byť IT a kybernetické bezpečnostné systémy. V neposlednom rade samozrejme aj stavebníctvo.

Pre Nemecko bude dôležité, aby sa zadlžovanie nerozšírilo aj o ďalšie segmenty, ako tomu často býva zvykom. Mohlo by to totiž ohroziť fiškálnu disciplínu krajiny. Ak by sa tento prístup presadil, podobná politika by sa mohla rozšíriť aj v iných členských krajinách EÚ. Tienistou stránkou však je, že v prípade ostatných pôjde väčšinou o prehlbovanie rozpočtových deficitov.

Environmentálne investície sú veľmi dlhodobým projektom. Keďže ide o vyšší cieľ, ako len o ekonomickú návratnosť, tieto investície je nutné realizovať bez ohľadu na ekonomický cyklus, čiže aj v časoch keď ekonomika spomaľuje.

Tento segment samozrejme vytvorí v ekonomike dodatočné pracovné miesta, no nebude to jeho primárnym zámerom. Pôjde o účelovo investované prostriedky? To bude samozrejme najčastejším argumentom odporcov. Zatiaľ to totiž nie je možné vyvrátiť ani potvrdiť žiadnou dostupnou analýzou. Aj pre Nemecku bude financovanie tak veľkého balíka ekologických investícií precedensom. Počkáme sa teda na konkrétne kroky nemeckých politikov.

Tomáš Daňhel, analytik Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *