Utorok 18. decembra. Meniny má Sláva

Akcie: Svet bez jasného smeru cesty…

Bežné ukazovatele pre určenie budúceho vývoja, ako je reakcia centrálnych bánk na ekonomický vývoj, dnes chýbajú. Výsledkom je, že bez predikovateľného vývoja HDP a inflácie sa ohodnotenie stanovuje ťažko.

Ak chcete ako inteligentný investor zaujať pevný investičný postoj, potrebujete sam seba presvedčiť, že pri vykonávaní analýzy máte v ruke správne údaje. Jediný spôsob, ako získať skutočný obraz o podstate investície, je spočítať možný výnos a riziko poklesu. Stanoviť si pre a proti je otázkou presvedčenia a vytrvalosti. ´

Stanoviť očakávané zisky spoločnosti vyžaduje tú istú metódu "predpovedania". Ako veľmi ste ochotní zaplatiť za zisky – P / E (cena / zisk) – spravidla závisí na historickom vývoji. Áno, kľúčové slovo je predvídateľnosť.

Trhu chýba presvedčenie

Na trhu chýba presvedčenie, čo je jasne vidieť z množstva indikátorov. Najskôr sa pozrime na správanie sa trhu počas augusta a septembra, kedy sme zaznamenali extrémne pohyby v porovnaní s vývojom od sedemdesiatych rokov. Na grafe 1 sú znázornené intradenné pohyby, výšku intradenných výkyvov do 4% vykazuje 80 percent dní. Denné rozpätie v rozsahu 3-5% sa objavilo v polovici prípadov, ale tiež sme zaznamenali denný výkyv vo výške 15-18 percent.

Pri pohľade na trojmesačnú volatilitu zatváracích cien sme sa dostali do trhu, ktorý sme zažili pri spľasnutí IT bubliny a počas recesie 2003, nie je to ale zatiaľ ako počas pádu Bear Sterns a Lehman v roku 2009. To ukazuje na to, že trh sa v túto chvíľu neriadi férovou cenou.

Cenové výkyvy zvyšujú atraktivitu ochrany investícií a to je zrejmé aj z údajov o počte put a call opcií. Pomer put opcií ku call opcií je na extrémne vysokej úrovni, ktorá naznačuje, že sa investori obávajú kolapsu trhu.

Táto obava je možno väčšia než počas krízy 2008/2009, pretože dnes sme lepšie pripravení ako vtedy. Ďalej potom investori majú v minimách roku 2009 určité porovnanie toho, kam až trh môže klesnúť v extrémnej situácii.

Čo bráni jasnému výhľadu?

Keď hovoríme o Európe, sme v situácii, kedy sú finančné trhy rukojemníkom v obrovskej pokrovej hre. Je tu zložitý problém vládnych dlhov – čo je problém európskych lídrov – a v tej istej chvíli čelí ťažkostiam aj finančný sektor. Tvrdé riešenie napríklad pre Grécko môže byť pre niektoré banky poslednou kvapkou.

V USA majú banky síce problém o niečo menší, ale aj tak je veľký dosť. Stanoviť trhové ocenenie je stále ťažké, pretože rast, inflácia a monetárna politika nie sú synchronizované. Otázka rastu je spojená s mechanizmom zisku, ktorý ale nie je jasný. Akonáhle sa ocitneme na opačnej strane, nasleduje exit, ktorý nebýva príjemný. Preto sú investori pri rastúcom riziku menej ochotní platiť vysokú cenu. Cestu ukážu nasledujúce týždne…

Akékoľvek riešenie, ktoré na trhu odstráni neistotu a zvýši predvídateľnosť, vytvorí možnosti, na ktoré môžu investori staviť s presvedčením. Nenechajte sa ale uchlácholiť "riešením" dlhu alebo rastu, ktoré nebude zahŕňať štrukturálne opatrenia, tzn. Grécko sa nepodarí zachrániť ďalšími 8 miliardami eur. Na takúto dohodu budú trhy reagovať ako do teraz – vysokou volatilitou. Skrátka pacientovi, ktorý má problémy so srdcom, nedáte pilule proti bolesti – tie nezaberú ani pri trojnásobnej dávke….

Zdroj: Peter Bo Kiaer, Saxo Bank.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *