Sobota 23. február. Meniny má Roman, Romana

Svetová banka: Austrálsky ekonomický model je hodný nasledovania

Juan Jose Daboub, ktorý nahradil v roku 2007 Paula Wolfowitza v kresle riaditeľa Svetovej banky, uviedol, že Austrália by mohla byť model rozvojových ekonomík v boji globálnej finančnej krízy.

Úspech makroekonomických reforiem za posledných 20 rokov by mohol byť príkladom najchudobnejším rozvojovým krajinám, ktoré už prijali v tomto roku celkovú pomoc vo výške 64,4 miliárd dolárov. Daboub počas návštevy Austrálie uviedol "veľa reforiem, ktoré ste za posledných 20 rokov uskutočnili sa naozaj vyplatilo. Nie je možné prehliadnuť otvorenú ekonomiku, makroekonomickú stabilitu aj pružný pracovný trh. Ja sa pozerám na Austráliu ako na model ekonomiky, ktorý by mali ostatné rozvojové krajiny nasledovať."

Svetová banka projektuje na budúci rok 2,5% rast HDP rozvojových ekonomík mimo Číny a Indie, potom čo v roku 2009 HDP klesne o 2,2% . "Bude to krehké zotavenie a veľká pozornosť by mala byť nasmerovaná na možné riziká vývoja nezamestnanosti," dodal Daboub. Na začiatku októbra MMF vzostupne revidoval odhady rastu vo svete. Globálna ekonomika tento rok klesne o 1,1% av roku 2010 porastie o 3,1%. Júlová prognóza čakala tohtoročný pokles o 1,4% a potom rast globálnej ekonomiky o 2,5%.

Zdroj: X-Trade Brokers.

Podrobnejšie informácie v sekcii investičné spravodajstvo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *