Pondelok 18. novembra. Meniny má Eugen

Svoj potenciál na olympiáde najviac využilo Slovinsko

Ktorá krajina bola najúspešnejšia na tohtoročných zimných olympijských hrách v ruskom Soči? Tá, ktorá získala najviac medailí, alebo tá, ktorá ich získala menej, no má omnoho menej obyvateľov a dáva menej peňazí do športu? Pozreli sme sa na výsledky olympiády pomocou makroekonomických štatistík a získali sme relatívneho víťaza. Zaujímavé je, že táto krajina najviac bodovala aj v predošlých letných olympijských hrách v Londýne. Slovinsko.

Na 22. zimných olympijských hrách, ktoré sa konali v ruskom Soči sa zúčastnili reprezentanti 88 štátov, no medaily získali len reprezentanti 26 z nich. Všeobecne určite platí, že na vrcholové športové úspechy treba mať talent. Ak je štát ľudnatejší, nájde sa medzi jeho obyvateľmi viac talentov než v štáte s nízkou populáciou. Na druhej strane, ak sú štát a jeho obyvatelia bohatí, pravdepodobne alokujú viac zdrojov na rozvoj športu a teda aj vrcholovej reprezentácie. Čiže celkový objem hrubého domáceho produktu dáva celkom dobrý obraz o tom, aký by mohol byť potenciál sily športu danej krajiny v celosvetovom meradle. Ak vyjadríme HDP v parite kúpnej sily, čiže ho opravíme o rozdielnu cenovú hladinu v rôznych štátoch, mohli by sme dostať solídny nástroj na porovnanie možnej športovej sily jednotlivých štátov.

Úspešnosť jednotlivých štátov na olympijských hrách sa prirodzene posudzuje podľa počtu popredných umiestnení. V minulosti bolo dostupné tzv. neoficiálne olympijské bodovanie, kde sa brali úvahy poradia od 1. miesta po 6. miesto. Zjednodušený model, ktorý sme použili, využíva len medailové pozície. Za každú zlatú medailu sme pridelili päť bodov, za striebro tri a za bronz jeden bod. Potom sme spočítali koľko týchto olympijských medailových bodov pripadá na bilión EUR HDP v parite kúpnej sily a nazvime toto kritérium relatívnymi bodmi.

Pre naše porovnanie sme si vybrali štáty Európskej únie a niektoré ďalšie štáty. Ak vezmeme Európsku úniu ako štát, na zimnej olympiáde v Soči získala 135 medailí, teda 29 medailových bodov na bilión EUR HDP. Únia bola omnoho úspešnejšia než USA a Čína, ktoré dosiahli hodnotu 6, resp. 3 relatívne body. Medzi veľkými štátmi dominovalo Rusko, ktoré malo 54 relatívnych bodov, kým Nemecko a Francúzsko 25 a 22 relatívnych bodov. Najúspešnejšou krajinou z tohto pohľadu bolo Slovinsko (465 relatívnych bodov), Lotyšsko (247) a Rakúsko (175). Okrem toho samozrejme Nórsko (319). Dobre na tom sú aj Česi (113 relatívnych bodov), Holanďania (127), Švédi (119) a Švajčiari (127). Slovensko podľa tohto prepočtu získalo nadpriemerných 48 relatívnych bodov a tento výsledok je podobný ako výsledok Poľska a Chorvátska. 

medialy-kupna-sila Aby sme získali objektívnejší pohľad na športovú silu jednotlivých štátov, obdobne sme prepočítali olympijské výsledky aj z predošlých hier v Londýne v roku 2012. Vtedy Európska únia ako štát získala 70 bodov na bilión EUR, Spojené štáty len 28 relatívnych bodov a Čína 30 bodov. Najúspešnejšie štáty podľa tohto kritéria boli Maďarsko (350 relatívnych bodov), Chorvátsko (300) a Litva (281) , resp. z kandidátskych krajín Čierna Hora (472). Slovensko malo v Londýne 2012 oproti priemeru Únie podpriemerný výsledok – 58 relatívnych bodov. Veľké a športovo vyspelé štáty ako Nemecko, Francúzsko či Taliansko zaznamenali hodnotu kritéria medzi 50 a 60, no Rusko dosiahlo zhruba dvojnásobok – 114.  

Pri pohľade na olympijské ťaženie z posledných dvoch hier sa dá povedať, že sú štáty, kde dominujú letné športy a zimné sú bokom (napr. Maďarsko a Veľká Británia), iné majú prevahu v zimných športoch (napr. Holandsko a Kanada). Najúspešnejším štátom na oboch olympiádach, ak sa posudzuje počet medailových bodov na objem HDP v parite kúpnej sily je Slovinsko. Nasleduje Čierna Hora, Lotyšsko, Nórsko a Maďarsko. Slovensko v tomto porovnaní patrí k priemeru Únie. Z tohto pohľadu sa zdá, že najúspešnejšími krajinami na OH sú tie menšie štáty, kde má šport relatívne hlboké korene a tradície. Čo sa týka tradícií, je to vidieť na rozdieloch v postavení napr. Belgicka a Holandska. Momentálna ekonomická situácia nehrá až tak významnú úlohu, čo vidieť z postavenia baltických štátov a Slovinska.

loh-a-zoh Autor je hlavný stratég Sberbank Slovensko.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *