Sobota 15. augusta. Meniny má Marcela

Tajomník OECD zdôraznil ekonomické úspechy ale i problémy Slovenska

Makroekonomika 22.02.2016 | 08:51 0 Komentárov

Generálny tajomník Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) Ángel Gurría vyzdvihol počas návštevy Bratislavy ekonomický rast Slovenska ako i stav verejných financií. Upozornil ale i na rezervy, akým podľa neho sú veľké regionálne rozdiely a zdravotníctvo. 

Rast slovenskej ekonomiky je dvojnásobný ako je priemer Európskej únie (EÚ), klesá nezamestnanosť, zlepšuje sa aj situácia v oblasti výberu daní a deficit klesá k vyrovnanému rozpočtu. Toto sú pre Slovensko podľa pozitívne správy. Slovensko má však pred sebou ešte výzvy, ktoré bude musieť riešiť. Je ním napríklad zdravotníctvo, či znižovanie regionálnych rozdielov. Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii po skončení rokovania s ministrom financií SR Petrom Kažimírom (Smer-SD).

„Svetové hospodárstvo rastie pomaly, ekonomiky pomaly napredujú a v tomto kontexte sa Slovensku veľmi dobre darí. Keď sa pozrieme na rast hrubého domáceho produktu Slovenska, ktorý je na úrovni 3,6 percenta, tak je to v podstate dvojnásobok priemeru v EÚ, alebo 1,5-násobok toho, akým tempom rastú USA. Nezamestnanosť je najnižšia za posledných sede, rokov. Fiškálna situácia veľmi dobre napreduje a deficit klesá k vyrovnanému hospodáreniu v roku 2018,“ ocenil Á. Gurría.

Slovensko však čakajú podľa neho ešte veľké výzvy. Sú nimi zdravotníctvo, školstvo, znižovanie dlhodobej nezamestnanosti. Slovensko má podľa neho stále problém tiež so znižovaním regionálnych rozdielov. OECD preto vyšle na pomoc v týchto oblastiach svojich expertov. Tí prídu na Slovensko na žiadosť Ministerstva financií SR. „Aby sme ďalšie akčné plány v okresoch mohli vypracovávať aj za účasti odborníkov OECD,„ povedal minister Peter Kažimír. „Špecificky sme rokovali o regióne východného Slovenska,“ poznamenal Á. Gurría.

Tajomník OECD skonštatoval, že tieto problémy nemá len Slovensko. Týkajú sa podľa neho iných krajín, ako napríklad Českej republiky. Z hľadiska trhu práce je podľa neho potrebné pokračovať v znižovaní dlhodobej nezamestnanosti.“Nízkokvalifikovaní ľudia potrebujú preškolenie tak, aby boli schopní plniť požiadavky modernejšieho, technologicky vyspelejšieho pracovného trhu,“ naznačil Á. Gurria.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial