Utorok 26. marca. Meniny má Emanuel

Takmer štvrtina úverov je podľa NBS v pomere k príjmom dlžníkov nezdravá

Banky 18.04.2018 | 17:50 0 Komentárov

Takmer štvrtinu úverov na bývanie pokladá Národná banka Slovenska za nadmerné zadlženie dlžníkov v pomere k ich príjmom. Konštatuje to v pravidelnej ročnej Analýze slovenského finančného sektora.

Schopnosť splácať dlhy je tak ohrozená v prípade výpadku príjmov dlžníkov. Ide zatiaľ len o hypotetické riziko. Finančná situácia domácností je totiž dobrá. K zmene však môže dôjsť pri zhoršení vonkajších ekonomických podmienok.

Z pohľadu zabezpečenia úverov na bývanie nehnuteľnosťami je situácia priaznivá. Banky vlani v súlade s opatreniami NBS zmiernili úvery s vysokým LTV. Úvery s financovanou hodnotou nad 90 percent ceny nehnuteľnosti predstavovali len sedem percent. Podiel úverov s LTV nad 80 percent klesol vlani zo 46 na 33 percent. Národná banka je tak s vývojom, ktorý kopíruje jej opatrenia z minulého roka spokojná.

Finančné domy však zároveň evidujú rastúci dopyt aj po spotrebiteľských úveroch. Tie sa často používajú na dofinancovanie k hypotekárnym úverom. NBS preto už od vlaňajška sleduje nový ukazovateľ celkovej zadlženosti domácností. Od júla tohto roku plánuje zaviesť aj limit na jeho maximálnu možnú hodnotu vo výške osemnásobku ročného príjmu dlžníka.

O dobrej ekonomickej situácia slovenských dlžníkov svedčí aj pokles podielu zlyhaných úverov. Domácnosti splácajú svoje bankové úvery poctivejšie. Pri úveroch na bývanie podiel zlyhaných úverov vlani klesol z 2,3 na 1,9 percenta. Pri spotrebiteľských úveroch sa tento ukazovateľ zlepšil z 8,7 na 8,1 percenta.

Podel finančných sprostredkovateľov na celkovom predaji úverov na bývanie vlani vzrástol. Išli cez nich takmer dve tretiny hypoték. Iným slovami len tretina klientov si vybavuje úvery na bankovej pobočke. NBS to však vidí nerada. Upozorňuje, že to prehlbuje závislosť bánk od finančných sprostredkovateľov, „čo môže vytvárať určité riziká pre finančnú stabilitu,“ myslí si.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *