Piatok 05. júna. Meniny má Laura

Takmer tretina Slovákov pracujúcich na skrátený úväzok volí túto formu, pretože si nevie nájsť lepšiu prácu

Investície 19.09.2019 | 12:38 0 Komentárov

Podľa aktuálnych údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat je v priemere 19 percent Európanov vo veku 20 až 64 rokov zamestnaných na čiastočný pracovný úväzok. V roku 2005 to bolo 17 percent, a tento podiel rástol v rokoch 2010 na 18 % a v roku 2012 dosiahol spomínanú úroveň 19 %, ktorú si drží doteraz.

„Slovensko si drží pozíciu krajiny, ktorá má najnižší podiel pracujúcich na skrátený pracovný úväzok, ide iba o päť percent občanov SR na trhu práce. Využívajú to ženy, ktoré potrebujú skĺbiť rodinný a pracovný život, predovšetkým, ak ešte majú malé deti. Až tretina ľudí na skrátený pracovný úväzok si však nevie nájsť lepšie platenú prácu,“ povedala Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

V Európskej únii pracovalo minulý rok približne 31 miliónov žien a 9,5 milióna mužov vo veku 20 až 64 rokov na skrátený úväzok. Za hlavný dôvod, a to až v štvrtine prípadov, uvádzajú ako príčinu neschopnosť nájsť si prácu na full time. Tesne za tým je starostlivosť o nezaopatrené deti.

„Muži častejšie uvádzali práve neschopnosť si nájsť inú prácu (36 %), kým žien bolo približne 23 %. Na druhej strane, starostlivosť o deti znemožňovala prácu na plný pracovný úväzok 29 percentám žien v porovnaní so šiestimi percentami mužov,“ dodáva L. Buchláková.

S hľadaním práce majú najväčší problém v Grécku, kde je až 70 percent ľudí zamestnaných na skrátený pracovný úväzok si nevie nájsť lepšie platenú prácu. Nasleduje Taliansko (66 %), Cyprus (65 %) a Bulharsko (59 %). Na druhej strane rebríčka je Estónsko, kde len šesť percenr ľudí uvádza neschopnosť si nájsť prácu na plný pracovný úväzok, nasleduje Belgicko, Česká republika a Slovinsko (všetky 7 %) a Holandsko (8 %).

Skrátený pracovný úväzok je v západnej Európe veľmi obľúbenou formou flexibilných pracovných pomerov. Vysoký podiel pracujúcich na čiastočný pracovný úväzok majú aj v susednom Rakúsku (28 %) či Nemecku (27 %). Najnižší podiel je v krajinách ako Slovensko a Chorvátsko (obe 5 %), Maďarsko (4 %) a Bulharsko (2%).

Nad priemerom únie v počte pracovníkov na čiastočný pracovný úväzok je aj Belgicko (24%), Veľká Británia (23 %) či Švédsko a Dánsko (obe 21 %).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *