Utorok 28. január. Meniny má Alfonz

Takmer všetci stredoškoláci už využívajú platobnú kartu

Banky Peter Apolen 20.11.2016 | 18:40 0 Komentárov

Dve tretiny školákov starších ako 14 rokov dostáva pravidelne vreckové, najviac ho míňajú na oblečenie, stravu a zábavu s kamarátmi. Osem z desiatich si nejakú časť peňazí odloží aj na sporiaci účet. Až polovica stredoškolákov má bežný účet v banke, takmer všetci používajú aj platobnú kartu.

Na Slovensku dostáva vreckové takmer 80 percent stredoškolákov. Viac ako polovicu svojho vreckového míňajú na oblečenie, ostatné využijú v stánkoch s občerstvením a zábavu s kamarátmi.  Ukázali to výsledky prieskumu organizácie JA Slovensko, ktorá testovala žiakov základných a stredných škôl od 14 do 20 rokov v rámci programu Viac ako peniaze.

Polovica opýtaných stredoškolákov má založený účet v banke, vyše 65 % používa mobil banking, či internet banking a takmer všetci aj platobnú kartu. Takmer 80 % školákov si pravidelne sporí.

Podľa odborníkov je pre žiakov druhého stupňa ZŠ najvhodnejšie dávať vreckové pravidelne, ideálne raz za dva týždne. „Študenti stredných škôl by už mali s peniazmi vedieť vyjsť na mesačnej báze. Výdavky si dokážu lepšie odhadnúť aj plánovať,“ vysvetľuje Katarína Vatrtová, vedúca oddelenia Bežné účty a transakcie VÚB. Za dôležité považuje to, aby si študent vedel z vreckového odložiť aspoň 10% bokom ako rezervu, alebo sporenie.

Najvyššie finančné nároky na štúdium a vreckové majú prirodzene vysokoškoláci. Ich náklady sa pohybujú od 2 000 do  4 400 eur za rok, podľa miesta štúdia a typu vysokej školy. Zdrojom financií sú pre väčšinu z nich (83 %) sú predovšetkým rodičia. Dve tretiny vysokoškolákov kvôli peniazom popri štúdiu aj brigádujú.

Takmer tri štvrtiny študentov a mladých s VÚB účtom si už vložilo na účet svoje prvé vreckové vo výške minimálne 50 eur. Stredoškoláci majú v priemere na účte mesačne 200 eur a vysokoškoláci 1 000 eur. Väčšina študentov a mladých využíva aktívne svoju debetnú platobnú kartu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *