Streda 19. február. Meniny má Vlasta

Taliani majú novú vládu. Katastrofa sa nekoná

Makroekonomika 11.06.2018 | 11:57 0 Komentárov

Po znovuvymenovaní Giuseppeho Conteho za predsedu talianskej vlády visí vo vzduchu otázka, ako bude vyzerať program novej vlády. Ide najmä o dopad na verejné financie. Z makroekonomického hľadiska sa Taliansku darí. V ekonomickom výhľade preto zostávajú analytici spoločnosti Amundi pozitívni

Nová vláda: po troch mesiacoch rokovaní sa Hnutie piatich hviezd a Liga severu dohodli na novej vládnej formácii. Do jej čela bol opäť vymenovaný profesor Giuseppe Conte. Koaličná dohoda medzi oboma stranami však bude len „zoznamom prianí“ novej vlády. Nejasné totiž zostáva to, koľko z neho sa v realite aj naplní a koľko sa zaplatí z verejných financií.

Ekonomika: makroekonomické prostredie v Taliansku je oveľa lepšie, ako počas dlhovej krízy v roku 2011. Talianska ekonomika už rastie 15 kvartálov za sebou. Ekonomické fundamenty zostávajú pozitívne, no je pravdou, že politická neistota môže zhoršiť firemnú a spotrebiteľskú dôveru. Práve to je kľúčovým parametrom, ktorý treba sledovať, pretože môže naznačiť budúce spomalenie ekonomickej aktivity.

Silné a slabé stránky: z finančného hľadiska je hlavným problémom Talianska vysoká úroveň vládneho dlhu. Jeho priemerná splatnosť je ale pomerne vysoká, až 6,8 roka, čo chráni talianske verejné financie pred náhlym zvýšením sadzieb a rastom nákladov na obsluhu dlhu. Súkromný sektor je na rozdiel od vládneho dlhu zadlžený takmer najmenej v eurozóne. Finančná zraniteľnosť domácností a firiem v prípade rastu sadzieb je teda nízka. Zlepšilo sa aj zdravie talianskeho bankového sektora. Podiel zlyhaných úverov (NPL) v bankových bilanciách citeľne klesá, čo týka sa najmä bánk, ktoré uskutočnili rozsiahle odpisy zlyhaných pohľadávok.

Dlhopisy: Volatilitu vládnych dlhopisov budú, minimálne dovtedy, kým sa nevyjasnia zásadné otázky, napríklad ohľadom štátneho rozpočtu, ovplyvňovať novinové titulky. Očakávame, že ECB bude pokračovať vo svojom pláne utesňovať monetárnu politiku. Bude tak pravdepodobne pokračovať v obmedzovaní výkupu aktív s koncom programu v decembri 2018. V súčasnosti preto uprednostňujeme skôr opatrný a flexibilný prístup na trhoch.

Zdroj: Amundi Asset Management

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *