Streda 24. júla. Meniny má Vladimír

Taliani opäť bojujú s finančnými trhmi

Talianske vládne dlhopisy sa opäť dostali pod tlak. Dôvodom sú obnovené obavy o fiškálnu zodpovednosť krajiny.

Zahraničných investorov a finančné trhy vyrušuje agenda novej talianskej vládnej koalície zloženej z dvoch strán: pravicovej Ligy Severu a Hnutia piatich hviezd. Obe si totiž postavili svoj program na populistických sľuboch. Liga Severu je namierená proti imigrantom. Hnutie piatich hviezd najmä proti Európskej únii.

Krátko po vzniku novej vlády v júni sa do pozornosti dostali protichodné plány, na jednej strane zvýšiť výdavky v sociálnej oblasti, na druhej strane znížiť príjmy zavedením rovnej dane. Tieto opatrenia by mali stáť desiatky miliárd eur a zvýšiť rozpočtový deficit. Verejný dlh Talianska pritom už dnes dosahuje viac ako 130 percent HDP, čo je druhá najvyššia hodnota v eurozóne po Grécku.

„Táto vláda chce pomôcť Talianom a myslím si, že ju nemajú radi mnohí predstavitelia sektora financií a technokrati, čo chcú využiť Taliansko a lacno získať posledné firmy, ktoré ešte zostali v tejto krajine,“ reagoval na nárast ceny talianskeho vládneho dlhu Matteo Salvini minister vnútra. Dodal, že sa im to nepodarí, pretože Taliansko bude odolávať tlakom, špekuláciám a útokom.

Minister hospodárstva Giovanni Tria pritom už začiatkom augusta potvrdil možné spomalenie znižovania verejného dlhu a nárast rozpočtového deficitu v budúcom roku.

Teraz musel reagovať opätovným prísľubom dodržiavať obozretnú fiškálnu politiku a potvrdením záväzku novej vlády dodržať európske záväzky Talianska.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *