Pondelok 25. marca. Meniny má Marián

Talianska aukcia naplnila najvyšší očakávaný objem, výnos 3-ročného dlhopisu klesol najnižšie od septembra

Optimizmus investorov bol dnes viditeľný v pozorne sledovanej aukcii dlhopisov, v ktorej talianska vláda získala na trhu celkovo 4,75 miliardy eur, čo je maximum vopred stanoveného objemu. Výnos kľúčového 3-ročného dlhu sa v aukcii dostal pod 5 percent a zároveň najnižšie od vlaňajšieho septembra.

Poznať bolo relatívne slušný domáci dopyt podporený Európskou centrálnou bankou. Dnešná aukcia bola prvá tohtoročná ponuka talianskych štátnych dlhopisov s dlhšou splatnosťou po tom, čo Španielsko včera na primárnom trhu umiestnilo dvojnásobok stanoveného objemu.

V objeme troch miliárd eur predalo Taliansko dlhopisy so 6% kupónom a splatnosťou v novembri 2014, pričom priemerný výnos klesol na 4,83 percenta z 5,62 percenta v decembrovej aukcii. Ďalších 779 miliónov EUR (4,25%) získalo Taliansko emisiou dlhopisov splatných v júli 2014, za výnos 4,29% (proti 4,93% v decembri). Výnos u dlhšieho dlhu (2018, 4,5%), naopak mierne stúpol na 5,75% z 5,62% na konci roka, krajina ho upísala za 971 mil.

Analytici výsledok aukcie hodnotia priaznivo, nepatrným sklamaním bol iba takzvaný pomer bid-to-cover, ktorý vyjadruje záujem investorov. Hodnota tohto ukazovateľa pri hlavnej emisii splatnej v novembri 2014 dosiahla len 1,22 (proti 1,36 v decembri). To znamená, že dopyt prekročil ponuku o necelých 22 percent.

V porovnaní s výsledkom včerajšej španielskej aukcie však mohla tá dnešná priniesť mierne sklamanie, vzhľadom k vysoko nastavenému očakávania trhu. "Ak predpokladáme, že v prípade Španielska k vysokému dopytu pomohli banky, potom sa možno domnievať, že talianske banky majú k dispozícii menej likvidity," uviedol stratég Lloyds Achilleas Georgopoulos. Všeobecne možno aj dnešnú aukciu považovať za solídnu, ak neberieme do úvahy, ako sa trh nechal strhnúť tou včerajšie, dodáva.

Zdroj: Patria online, forex.sk.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *