Streda 02. decembra. Meniny má Bibiána

Talianska ekonomika sa dostala do recesie

Makroekonomika 01.02.2019 | 09:03 0 Komentárov

Taliansko v poslednom kvartáli minulého roka spadlo do recesie. Jeho ekonomika poklesla o 0,2 percenta.

Ekonomika Talianska sa zhoršila po nástupe novej vlády minulý rok. Tá presadzuje populistickú agendu, ktorá má negatívny vplyv na hospodársky rast. Okrem toho tu boli trenice s Bruselom o výšku vládneho deficitu, ktoré zvýšili výnosy na talianskych dlhopisoch, čo predražilo financovanie talianskej vlády, ale aj komerčných firmiem.

Podľa talianskeho premiéra Giuseppe Conteho je dôvodom hospodárskeho poklesu krajiny spomaľovanie rastu čínskej a nemeckej ekonomiky, čo poškodzuje taliansky export. Myslí si, že o odrazu talianskej ekonomiky odo dna by mohlo prísť v 2. kvartáli tohto roka.

Holger Wehner, riaditeľ produktov pre akciové trhy v spoločnosti Allianz Global Investors, nedávno pre Fincentrum povedal: „Situácia v Taliansku je to istej miery tragická. Keď sa nová vláda dostala k moci, čísla ekonomického rastu a pracovného trhu boli pozitívne – lepšie ako veľmi dlhý čas predtým. Čísla boli stále relatívne slabé, no priaznivé. Najjednoduchšou vecou pre novú vládu bolo nechať veci jednoducho plynúť, nechať priaznivý vývoj len pokračovať. Oni však tento krehký rast zabili.“

Andrea Iannelli, investičný riaditeľ, Fidelity International, hovorí: “Najnovšie čísla talianskeho HDP nie sú pre investorov prekvapením. Zvýrazňujú výzvy, pred ktorými krajina stojí. Spomalenie v krajinách hlavných obchodných partnerov je len jedným z dôvodov. Spor medzi talianskou vládou a európskymi úradmi v lete minulého roku znásobil slabosť krajiny,“ pripomína.

Na slabé čísla a sťažené úverové podmienky teraz podľa neho reagujú talianske finančné aktíva výpredajom a vládne dlhopisy nárastom výnosov. Dodáva, že ďalšou rizikovou udalosťou na horizonte sú voľby do európskeho parlamentu v máji.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial