Sobota 06. júna. Meniny má Norbert

Talianski populisti nemajú v rokovaní s EÚ čo stratiť

Makroekonomika 02.10.2018 | 14:31 0 Komentárov

Výnosy talianskych vládnych dlhopisov sú na nových maximách. Dôvodom je tvrdý postoj Európskej únie voči snahe Talianska zvýšiť rozpočtový deficit. Niečo sa bude musieť stať a to už čoskoro.

Pri eure uvidíme pravdepodobne významné posuny, takže obchodníci pripútajte sa.

Hlavným odkazom predstaviteľov EÚ, ako napríklad eurokomisára pre ekonomiku a financie Pierra Moscoviciho, je požiadavka rešpektovať európske rozpočtové pravidlá. S kritikou sa pripojili aj iní, napríklad Jean-Claude Juncker.

Talianski politici Luigi Di Maio a Matteo Salvini však nemajú čo stratiť, a preto nechcú ustúpiť. Postoj európskych orgánov nazývajú terorizmom. Populisti sa ďalším vyhrotením situácie necítia ohrození. Mohlo by to viesť k predčasným voľbám v Taliansku, a možno aj k tomu, že by sa niektoré plánované vládne programy financovali paralelnou menou.

Otázka teda znie: chce Európska únia riskovať situáciu, kedy by v novej talianskej vláde mali Liga severu a M. Salvini ešte väčší mandát ako dnes? EÚ sa zjavne spolieha na to, že dlhopisový trh skrotí talianskych politikov prostredníctvom nárastu výnosov vládnych dlhopisov sám, a zníži tak ich dôveru v očiach talianskej verejnosti. No ide o príliš riskantnú hru.

Z dlhodobého hľadiska je nevyhnutnou odpoveďou na túto situáciu fiškálna expanzia naprieč celou Európou, teda ak má únia zostať funkčnou entitou, ktorá dokáže udržať populistov na uzde. No musí tomu vždy predchádzať nebezpečný rast výnosov dlhopisov, alebo iný chaos?

Euro dnes čelí oproti americkému doláru výpredaju. No pravdepodobne sa už blížime k vrcholu. Očakávame, že pár EURUSD sa teraz dlhší čas udrží pod hranicou 1,15. Prinajmenšom dovtedy, kým sa predstavitelia EÚ a Talianska nedohodnú.

John Hardy, menový stratég Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *