Nedeľa 15. septembra. Meniny má Jolana

Taliansko chce presadiť rovnú daň

EURO 13.06.2019 | 14:03 0 Komentárov

Hnutie piatich hviezd chce dodržať svoj predvolebný sľub a zaviesť rovnú daň, a to i napriek kritike Bruselu.

Luigi Di Maio, ktorý je lídrom jednej z dvoch koaličných strán – Hnutia piatich hviezd, potvrdil zámer zaviesť v Taliansku rovnú daň. Hoci by sa mala podľa jeho najnovšieho vyjadrenia týkať len príjmov 60 tisíc eur ročne.

Trvá tak na svojich predvolebných sľuboch. A to aj napriek kritiku Bruselu a dokonca i hádkam s koaličným partnerom – Matteom Salvinim.

„Naším cieľom je rešpektovať záväzok znížiť dane. Opatrenia potrebné na pokrytie týchto nákladov budú súčasťou diskusií o rozpočte na rok 2020,“ uviedol L. Di Maio v rozhovore pre talianske Rádio Anch’io.

Európska komisia pritom uvažuje o začatí disciplinárneho konania voči Taliansku. Dôvodom je nerešpektovanie záväzku znižovať svoje dlhové zaťaženie, ktoré je na extrémne vysokej úrovni 132 percent HDP. Navyše hrozí, že krajine nebude rešpektovať ani maastrichtský schodok deficitu verejných financií tri percentá.

Taliansko sa síce v prvom štvrťroku vymanilo z recesie, teda poklesu HDP, predstihové ukazovatele, napríklad priemyselná produkcia, však naznačujú ďalší pokles ekonomiky. To by ešte viac zhoršilo pomerové ukazovatele vrátane zadlženosti a schodku rozpočtu, ktoré majú v menovateli práve HDP.

Taliansko sa pritom už vlani ledva vyhlo pokute za tohtoročný rozpočet. Podľa najnovších správ agentúry Reuters chce vláda presvedčiť EÚ, aby sa rozhodovanie o disciplinárnom konaní odložili na jeseň, kedy očakáva lepšie čísla z ekonomiky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *