Stvrtok 18. októbra. Meniny má Lukáš

Taliansko je štvrtým najväčším investorom na Slovensku

Investície 23.11.2012 | 11:37 1 Komentár

Po Holandsku, Rakúsku a Nemecku je Taliansko štvrtým najväčším investorom na Slovensku. Podľa prieskumu Taliansko – Slovenskej obchodej komory by tri štvrtiny Talianov svoju investíciu zopakovali. Za najväčšie výhody Slovenska považujú lacnú pracovnú silu (59%), blízkosť východných trhov (57%) a výšku daňového zaťaženia (55%).

Podľa analýzy UniCredit Bank z októbra 2012 smeruje na Slovensko až 18% zo všetkých talianskych investícií do regiónu SVE. To robí Slovensko druhým najvýznamnejším cieľom pre talianske investície v regióne. Podiel Talianska na zahraničných investíciách, ktoré na Slovensko prúdili, predstavuje takmer 8%, čo je vysoko nad priemerom regiónu (okolo 3%).

„Taliansko je dnes štvrtým najvýznamnejším zahraničným investorom na Slovensku a šiestym najvýznamnejším zahraničným zamestnávateľom,“ informuje Alberto Gerotto, prezident Taliansko – Slovenskej obchodnej komory, ktorá oslavuje 15. výročie svojho vzniku.

„Výročie predstavuje 15 rokov úspešnej spolupráce medzi Talianskom a Slovenskom v oblasti hospodárstva, rastu vzájomného obchodu a spoločných investícií do významných projektov. Talianske investície na Slovensku pomohli predovšetkým internacionalizácii oboch ekonomík, propagujúc vzájomný rozvoj technológií a vedomostí pre spoločný rast v rámci EÚ,“ hodnotí Roberto Martini, veľvyslanec Talianskej republiky na Slovensku.

Napriek tomu, že prílev priamych zahraničných investícií na Slovensko sa po kríze výrazne spomalil, výnosnosť talianskych investícií na Slovensku sa po kríze mierne zvýšila. Talianske firmy vytvorili v roku 2009 takmer 6 % výkonu slovenskej ekonomiky. Produktivita v talianskych firmách na Slovensku je trikrát vyššia ako produktivita priemernej firmy na Slovensku.

Počet zamestnancov talianskych firiem sa podľa 57% talianskych podnikateľov v roku 2013 nezmení. Až 30% očakáva nárast a iba 7% plánuje počty zamestnancov znižovať. Talianski zamestnávatelia od slovenských zamestnancov očakávajú v prvom rade samostatnosť (47%), dokonalú znalosť anglického jazyka (44%) a schopnosť pracovať s kolegami z rôznych kultúr a ochota pracovať nadčas(obe 42%).

Zdroj: TS UCB, TSOK.

Jedna odpoveď na “Taliansko je štvrtým najväčším investorom na Slovensku”

 1. matriz píše:

  dobrý deň,

  Ja vám môže pomôcť nájsť úver pre vaše projekty.
  Ročná úroková sadzba: 2%
  Ak máte záujem, pošlite mi e-mail.
  e-mail: consultant.ma­triz@gmail.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *