Pondelok 26. októbra. Meniny má Demeter

Taliansko odmietlo prepracovať rozpočet

EUROMakroekonomika 16.11.2018 | 10:45 0 Komentárov

Začiatkom tohto týždňa uplynula talianskej vláde lehota na prepracovanie návrhu rozpočtu na nový rok. Malo zredukovať výšku deficitu. Návrh sa však nezmenil a Európska komisia teraz hrozí spustením procedúry pre nadmerný dlh.

Podpredseda Európskej komisie Valdis Dombrovskis uviedol, že návrh talianskeho štátneho rozpočtu výrazne porušuje fiškálne pravidlá EÚ. Pohrozil Rímu konaním pre nadmerný deficit. Talianska vláda však zmeniť návrh odmieta. Odvoláva sa prorastové opatrenia, ktoré by mali rozhýbať lenivú taliansku ekonomiku.

Taliansko je prvou krajinou, ktorej Európska komisia vrátila návrh rozpočtu na prepracovanie. Dôvodom je rast deficitu a rezignácia na znižovanie dlhu. Návrh síce počíta so schodkom 2,4 percenta HDP, čo je menej ako maastrichtské tri percentá, ide však o navýšenie oproti plánu. Komisia preto Taliansku vyčíta, že je málo ambiciózne a nepracuje na znižovaní verejného zadlženia. To dosahuje 132 percent, čo je po Grécku druhá najvyššia hodnota v Európe.

Rozpočet na najbližšie tri roky je okrem toho postavený na príliš optimistických plánoch ekonomického rastu. Keďže schodok aj verejných dlh sa vyjadrujú v pomere HDP, každý nižší ako plánovaný ekonomický rast by znamenal zhoršenie ukazovateľov. Európske hospodárstvo pritom už dnes začína spomaľovať, takže sa čaká spomalenie aj v Taliansku.

Vicepremiér Luigi Di Maio a líder Hnutia piatich hviezd namieta, že Taliansko potrebuje k naštartovaniu ekonomiky verejné výdavky. Krajina sa totiž po kríze ešte stále dostatočne nerozbehla. „Je neuveriteľné, že nerozumejú tomu, ako sme na tom,“ komentuje snahy Bruselu. Inšpiruje sa pritom politikou Donalda Trumpa a hovorí, že by mohla byť vzorom aj pre celú Európu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial