Pondelok 21. septembra. Meniny má Matúš

Taliansko uvažuje o zavedení alternatívnej meny

EUROMakroekonomika 25.06.2019 | 13:09 0 Komentárov

Taliansko sa aktuálne zaoberá úvahou o zavedení tzv. Mini-Bots. Malo by ísť o zmenšenú verziu regulárnych vládnych pokladničných poukážok Bot (Buoni Ordinari del Tesoro).

Autorom nápadu je taliansky ekonóm Claudio Borghi, ktorý predsedá talianskemu parlamentnému rozpočtovému výboru.

Z výnosov poukážok by sa financoval taliansky vládny dlh. Problémom však je, že nízka menovitá hodnota by umožnila využívať Mini-Bots ako platidlo. Inými slovami išlo by o paralelnú menu voči euru. Znamenalo by to spochybnenie eura v Taliansku.

Tento plán preto vyvolal v Bruseli paniku. Išlo by o naplnenie euroskeptických plánov Ligy severu, ktorá je jednou z dvoch strán súčasnej vládnej koalície. Plán na vydanie Mini-Bots sa dokonca dostal do koaličnej zmluvy.

Prezident Európskej centrálnej banky Mario Draghi, no aj taliansky minister hospodárstva Giovanni Tria tieto úvahy odmietli. Ich použitie by bolo podľa nich nezákonné.

Člen vládneho kabinetu no bez prideleného ministerstva, Giancarlo Giorgetti, nominovaný za Ligu severu, v nedeľu obavy mierne upokojil. Nápad s emisiou minipoukážok označila len za jednu z alternatív.  „Myslíte si, že minipoukážky sú realistické? Ak by boli realizovateľné, potom by ich každý používal,“ povedal novinárom.

Objavujú sa tak úvahy o tom, že nápad s minipoukážkami chce talianska vláda využiť len ako vyjednávaciu taktiku. Má tak v rukách nástroj, ktorým môže tlačiť na Brusel, aby akceptoval nárast deficitu a verejného dlhu krajiny. Európska komisia sa pritom nedávno chystala Taliansku udeliť pokutu tri miliardy eur.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial