Pondelok 17. decembra. Meniny má Kornélia

TASR: Ministerkou financií môže byť Elena Kohútiková

BankyMakroekonomika 14.03.2012 | 12:40 0 Komentárov

Podľa TASR sa  môže stať ministerkou financií Elena Kohútiková – súčasná členka predstavenstva VÚB. Sama Kohútiková ešte ponuku nedostala a preto nechce špekulovať. 

Pôvodne sa hovorilo, že ministrom financií bude niekdajší štátny tajomník na MF Peter Kažimír, bývalý šéf rezortu Ján Počiatek sa spomína v súvislosti s plánovaným postom ministra pre eurofondy.

Elena Kohútiková patrí k uznávaným ekonómom a vlani bola kandidátkou na uvoľnený post v 6-člennej výkonnej rade Európskej centrálnej banky. Druhým kandidátom, ktorý nakoniec pozíciu získal, bol Belgičan Peter Praet. Miesto vo výkonnom výbore ECB sa uvoľnilo v máji 2011 po odchode Rakúšanky Gertrude Tumpel-Gugerellovej.

Podľa stránky VÚB, Elena Kohútiková pôsobí vo VÚB banke od októbra 2006. Najskôr ako členka predstavenstva a vrchná riaditeľka Úseku finančných a kapitálových trhov a od marca 2009 ako zástupkyňa generálneho riaditeľa zodpovedná predovšetkým za oblasti : riadenie rizík, financovanie, plánovanie a kontroling, platobný styk, informačné technológie, compliance, prevádzkové služby. Patrí k najväčším odborníkom na problematiku eura na Slovensku.

Elena Kohútiková sa narodila v Nitre. Vyštudovala Vysokú školu ekonomickú a až do roku 1982 pracovala v ZŤS Dubnica. Neskôr pôsobila 8 rokov v Ekonomickom ústave SAV v Bratislave, kde získala aj titul PhD. Do bankového sektora vstúpila v roku 1990, kedy prišla pracovať do Štátnej banky Československej v Bratislave a po vzniku NBS sa v roku 1993 stala vrchnou riaditeľkou ekonomického úseku banky. O rok neskôr ju vláda SR vymenovala za členku Bankovej rady NBS. Od marca 2000 – celé 6-ročné funkčné obdobie – zastávala post viceguvernérky NBS, kde bola zodpovedná za riadenie menovej politiky, operácie na voľnom trhu, riadenie devízových aktív a manažment rizika, riadenie úseku informatiky a odboru výskumu. Centrálnu banku navonok zastupovala v Európskej komisii vo Výbore pre ekonomickú a finančnú politiku (EFC), bola členkou Výboru pre medzinárodné vzťahy v Európskej centrálnej banke (IRC), alternátom guvernéra NBS v Generálnej rade Európskej centrálnej banky a Svetovej banke, členkou Výboru OECD pre ekonomickú politiku ako aj členkou poradného grémia pri Výbore európskych regulátorov cenných papierov.

Zdroj: ECB, TASR, VÚB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *