Utorok 24. novembra. Meniny má Emília

Tatra banka ako prvá na Slovensku ponúkne na sporiacom účte nulu

Banky 04.11.2019 | 14:16 0 Komentárov

Od Nového roku zníži Tatra banka úročenie sporiacich účtov na magickú nulu. Vyrovnajú sa tak bežným účtom, na ktorých je nulový úrok už dnes.

Napriek dosiahnutiu psychologickej hranice to oproti súčasnému stavu nebude veľká zmena. V súčasnosti tu banka poskytuje úročenie 0,01 percenta ročne a v prípade splnenia podmienok uplatňuje bonusový úrok 0,1 percenta.

Nulové úročenie nebude znieť ako dobrý predajný argument. Jedinou výhodou sporiaceho účtu je tak ručenie štátnym Fondom ochrany vkladov v prípade krachu banky. Záruka sa týka vkladov do výšky 100 tisíc eur.

Dorovnanie úročenia na nulu sa dá interpretovať aj ako signál voči klientom. Pre banku sú sporiace účty príliš nákladné. Sadzby ECB pre banky, ktoré si chcú u nej uložiť prebytočnú hotovosť, sú totiž záporné (-0,5%). Banka, ktorá nevyužije všetky vklady svojich klientov na úvery, tak na depozitoch v centrálnej banke prerába.

Banky sa preto snažia motivovať klientov k alternatívnym formám zhodnocovania úspor. Ide najmä o podielové fondy ich finančnej skupiny, na ktorých si dokážu zaúčtovať rentabilné poplatky.

V niektorých krajinách eurozóny už banky v snahe motivovať klientov k podielových fondom prešli so sadzbami do záporu. Klienti si tak z účtov vyberajú menej, ako vložili. Prípravu na tento krok nedávno začala aj najväčšia talianska banka UniCredit. Ak by bolo opatrenie použité plošne, v rámci všetkých krajín, kde pôsobí, týkali by sa záporné sadzby na vkladoch aj Slovenska. Nateraz sa hovorí o vkladoch nad 100 tisíc eur.

Slovenské domácnosti mali ku koncu septembra v bankách 36,1 mld. eur. Na účtoch bez výpovednej lehoty a dohodnutej splatnosti to z toho bolo 22,4 mld. eur. Priemerné úročenie tu dosahovalo 0,029 percenta.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial