Stvrtok 13. decembra. Meniny má Lucia

Tatra banka ponúka komoditný fond len pre privátnu klientelu

BankyInvestície 23.03.2012 | 13:28 0 Komentárov

Tatra banka ponúka prostredníctvom svojho Asset managementu nový komoditný fond určený pre privátnu klientelu. Fond plánuje kombináciu dlhých a krátkych pozícií, čo znamená, že profitovať chce aj z prípadného poklesu cien komodít. 

Cieľom investičnej politiky je dosahovanie výnosu z pohybu cien komoditných investícií ako aj finančných nástrojov s úrokovým výnosom a zhodnotenie fondu v EURách v odporúčanom investičnom horizonte viac ako 7 rokov.

Investície budú smerovať do:

  • komoditných investícií, ako sú napríklad komoditné deriváty, komoditných verejne obchodovaných fondov,
  • peňažných investícií, ako sú napríklad peňažné prostriedky na bežných účtoch a na vkladových účtoch v bankách,
  • dlhopisových investícií, ako sú napríklad dlhopisy alebo iné podobné finančné nástroje dlhového charakteru. 

Pri uskutočňovaní jednotlivých investícií nesleduje fond žiaden benchmark. 

Podľa podporedsedu predstavenstva Tatra Asset Management Martina Ďuriančika: „Komoditný fondTB predstavuje ideálne riešenie pre investorov, ktorí chcú investovať do komodít, ale nie sú ochotní tolerovať riziko významných poklesov komoditného trhu. Testované výsledky ukazujú, že stratégia v minulosti výrazne znižovala riziko investície do komodít a maximálne poklesy investície, zároveň neubrala z ich výnosového potenciálu.“ 

Ukazovateľ možných rizík a výnosov fondu v zmysle UCITS IV predstavuje hodnotu 6 zo 7 dielnej škály. Produktový manažér TAM Martin Smrek k tomu dodáva: „Fond je vhodný pre investorov každého typu vrátane tých, ktorí sa nezaujímajú, alebo nie sú informovaní o vývoji kapitálového trhu, ale považujú podielové fondy za vhodný produkt na investovanie. Fond je vhodný aj pre skúsenejších investorov, ktorí majú v úmysle realizovať investičnú politiku fondu. Investor by mal mať skúsenosti s produktmi s kolísavosťou výnosov. Odporúčaný investičný horizont fondu je najmenej 7 rokov.“

Vstupný poplatok je nulový, výstupný 5% v prvom roku, v druhom sa znižuje na 4%, v treťom na 3% a po treťom roku je nulový. Klient zároveň platí priebežný poplatok 1,75%. Možný je aj poplatok za výkonnosť vo výške 15% – aplikuje sa však iba v prípade, že kurz fondu presiahne hodnotu najvyššieho kurzu fondu za posledné tri roky zvýšeného o indexovanú hodnotu 6M EURIBOR, poplatok sa v takom prípade počíta z rozdielu medzi týmito kurzami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *