Streda 05. augusta. Meniny má Hortenzia

Ťažiari hlásia výrazný nárast predaja surových diamantov

Investície 09.03.2017 | 11:37 0 Komentárov

Minulý rok výrazne vzrástol záujem o neopracované diamanty. Spoločnosť Alrosa oznámila  medziročný rast tržieb o 26 percent a konkurenčnému De Beers podľa výpočtov Rapaport News, vydavateľa uznávaných diamantových cenníkov, vzrástli tržby o 36 percent.

Obyvatelia USA vlani kúpili šperky za 71,44 miliardy dolárov, čo je o 4,8 percenta viac ako v predchádzajúcom roku. Údaje zverejnil Úrad pre ekonomické analýzy amerického ministerstva obchodu.

Výrazne vyšší záujem o neopracované diamanty vygenerovali aj prvé mesiace roku 2017. Ruská ťažobná spoločnosť Alrosa, ktorá je označovaná za najväčšieho svetového producenta neopracovaných diamantov z hľadiska počtu karátov, predala len počas januára diamanty v hodnote 365 miliónov dolárov (vrátane 7,3 milióna dolárov za leštené kamene), čo je o 60 percent viac ako minulý rok.

Za úspešnými januárovými predajmi sú podľa klenotníka Alojza Ryšavého, ktorý s diamantmi na svetových burzách obchoduje už 20 rokov, dva dôvody. „Hlavným dôvodom je, že indický brusičský priemysel sa vysporiadal s problematickou menovou reformou rýchlejšie, než sa očakávalo. K Indii v poslednej dobe smerovala pozornosť celého svetového diamantového priemyslu, pretože sa tu brúsi a leští zhruba 80% všetkých novo vyťažených diamantov. Druhým dôvodom pozitívnych predajov je to, že práve január býva tradične obdobím, kedy brúsiči naskladňujú väčšie objemy neopracovaných diamantov,“ dodáva Ryšavý.

Najviac šperkov kupujú Američania

Spojené štáty disponujú najväčším svetovým trhom s klenotmi. Podľa Bruca Cleavera, riaditeľa ťažobnej spoločnosti De Beers, ktorá je najväčším svetovým producentom diamantov z hľadiska ich hodnoty, tu svojich nových majiteľov nájde až 45 percent všetkých predaných diamantových šperkov na svete. „Spojené štáty budú dominovať svetovému dopytu aj počas nadchádzajúcich rokov. V americkej kultúre je hlboko zakorenené, že ten, kto je úspešný, sa túto skutočnosť nebojí verejne ukázať. A s tým sú pochopiteľne spojené aj predaje šperkov. Ak Američania niečím ovplyvnili slovenský trh s klenotmi, tak určite vyhotovením investičných šperkov. Ich predaje na Slovensku výrazne rastú,“ dodáva A. Ryšavý.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *