Sobota 21. júla. Meniny má Daniel

Tento rok plánuje do modernizácie bývania investovať zhruba každý tretí Slovák

Najčastejším dôvodom, pre ktorý si ľudia berú spotrebný úver, je rekonštrukcia bývania, nasleduje vybavenie a zariadenie domácnosti a tretím najčastejším dôvodom je kúpa osobného auta. Tento rok si chce svoje bývanie, podľa prieskumu, vylepšiť každý tretí Slovák.

  • Spotrebné úvery si berieme najčastejšie na rekonštrukciu domu alebo bytu, ale slúžia nám aj na financovanie svadby a vyrovnanie nedoplatkov za energie.
  • Za najväčší benefit pôžičky považujeme jej rýchle vybavenie a oslobodenie od poplatkov.

 

Mladí, ktorí si kúpili staršiu nehnuteľnosť postavenú pred viac ako 15 rokmi si ju chcú prispôsobiť svojim predstavám. Starší zase túžia pustiť do svojej okukanej domácnosti nový, svieži vietor, respektíve, rekonštruujú v záujme úspory nákladov na energie.

Podľa výsledkov prieskumu agentúry 2muse realizovaného na vzorke 510 respondentov sa v nasledujúcich mesiacoch budú meniť najmä kúpeľne. Plánuje tak urobiť 29 percent Slovákov, ktorí mienia rekonštruovať. Sen o novej kuchyni si chce splniť jedna pätina z nich. Slováci si na rekonštrukciu síce šetria a plánujú ju financovať zväčša zo svojich vlastných prostriedkov, no približne každý desiaty predsa len počíta s tým, že sa jeho plánovaný rozpočet na vynovenie bývania navýši a napokon si na to bude musieť požičať.

Zhruba polovica Slovákov už spláca spotrebný úver určený na modernizáciu bývania. Z nich ho zhruba polovica použila práve na rekonštrukciu nehnuteľnosti a rovnaké množstvo ľudí ho využilo na kúpu vybavenia domu a bytu. „Zariadenie domácnosti a teda nákup spotrebičov, nábytku je hlavným motivátorom pre tých, ktorí sa ešte len chystajú požiadať o pôžičku. Nová kuchynská linka, umývačka riadu, sporák, výmena okien – to boli najčastejšie spontánne odpovede na otázku, na čo by ľudia použili získané finančné prostriedky,“ hovorí Lýdia Žáčková, hovorkyňa Poštovej banky.

Ďalším a tretím najčastejším dôvodom, pre ktorý sa Slováci rozhodli požičať si peniaze z banky je kúpa alebo oprava auta. Pre túto možnosť financovania sa rozhodlo 18 percent z nich. Ďalších 12 percent využilo spotrebný úver na splatenie už poskytnutého úveru.

V rebríčku dôvodov, ktoré priviedli ľudí do banky s cieľom získať pôžičku nasleduje nadobudnutie novej nehnuteľnosti/pozemku, svadba a iné významné životné príležitosti, výstavba domu, financovanie štúdia, školy, vyplatenie dlhov a nedoplatkov, napríklad za energie. Podľa prieskumu si len dve percentá Slovákov požičali na dovolenku.

Väčšina ľudí má záujem o úver do výšky tisíc eur. Vyššie čiastky preferujú najmä mladí a populácia s vyšším príjmom. „Pre tri štvrtiny ľudí je pri riešení úveru dôležité najmä to, aby ho vybavili jednoducho a bez zložitej administratívy,“ uporozňuje L. Žáčková.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *