Streda 12. decembra. Meniny má Otília

Ticho na trhoch

V pondelok sa vo svete nevyhlasovali žiadne podstatné makroekonomické dáta, ktoré by mali závažnejší vplyv na vývoj na trhu. Jediné dáta sú z Kanady a to o mesačnej zmene veľkoobchodných tržieb, ktorá bola 0.7%.

Z forexového trhu bola v pondelok najlepšie pôsobiaca britská libra. Z koša všetkých hlavných svetových mien si všetko oproti libre na hodnote pohoršili. Najhoršie sa oproti libre v priebehu dňa obchodoval juhokórejský won (KRW)  v strate okolo 1.1% na za 1475 KRW za libru. Stratu väčšiu ako 1% na GBP dosahovali aj kanadský dolár, taiwanský dolár a juhoafrický rand. Naopak najhoršie si počínajúcou menou bol KRW, ktorý zaznamenal pokles hodnoty oproti všetkým 16 hlavným menám najviac práve k GBP.

Pondelok nebol priaznivý pre investorov na trhu s komoditami. Výraznú stratu zaznamenali takmer všetky energetické komodity na čele s ropu, kde ako WTI tak aj Brent sa v priebehu dňa nachádzali vo viac ako 3% stratách. Ropou pohlo hlavne vyhlásenie z Iraku o zvýšení exportu tejto komodity o 150 tisíc barelov denne v priebehu nasledujúcich dní. Jediná energetická komodita v zelenom bol zemný plyn v pluse viac ako 3,5%.  V prípade drahých kovov bol pondelok rovnako sklamaním, kde sa v priebehu dňa obchodovalo nasledovne: zlato –0.2%, striebro  –2.1%, platina –0.95% a paládium –2.9%.

Na cenu zlata mali v poslednom období vplyv vyhlásenia predstaviteľov FED-u Stanleyho Fischera a Williama Dudleyho. Stanley v nedeľu pozitívne okomentoval výkon americkej ekonomiky, zatiaľ čo Dudley varoval pred škodami, ktoré by mohlo ponechanie nízkej hlavnej úrokovej miery priniesť. Pravdepodobnosť zvyšovania sadzieb v USA v decembri je stále podľa odhadov 52 %. Americké akciové indexy zatvárali nasledovne: Dow Jones –0.12%, SPX –0.05% a NASDAQ končil ako jediný v pluse +0.11 %.

Európske akciové indexy si oproti americkým počínajú o čosi horšie, keď v indexe DAX a CAC sa len 56% resp. 55% pohybuje nad 200 dňovým kĺzavým priemerom, zatiaľ čo americké SPX a Dow Jones majú nad týmto priemerom 78% a 86%. V akciovom indexe DAX si najlepšie počínala spoločnosti Fresenius Medical Rebouds, ktorá v piatok po zatvorení trhov oznámila, že sa bude brániť na súde proti vyšetrovaniu z podozrenia úmyselného posielania klientov na drahšie vyšetrenia. Akcie si pripísali +1,47%. Akciové indexy v Európe v pondelok končili v červených číslach nasledovne: DAX –0.47%, CAC –0.24%, FTSE 100 –0.44% a Euro Stoxx 50 stratil –0.26%.

Michal Fafrák, junior analytik spoločnosti Capital Markets o.c.p., a.s.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *