Utorok 14. júla. Meniny má Kamil

Tiering sadzieb ECB pre vklady bánk začína fungovať

Banky 12.11.2019 | 15:58 0 Komentárov

Banky začínajú využívať možnosť vyhnúť sa negatívnym úrokom. ECB im umožňuje uložiť si vklady do určitej úrovni za nula percent.

Európska centrálna banka zaviedla na septembrovom zasadnutí tzv. tiering systém pre vklady bánk. Tie si u nej môžu ukladať vklady do určitej hranice za nula percent, nie za mínus 0,5 percenta. ECB tak chcela uľaviť bankám, ktoré musia za prebytočnú likviditu platiť. Minulý rok tak finančné inštitúcie z celej eurozóny zaplatili ECB 7,2 mld. eur.

Centrálne banky majú od 1. novembra možnosť uložiť si časť rezerv bez týchto zbytočných nákladov. Limit je stanovený na šesť násobok povinných minimálnych rezerv. Odhaduje sa, že takto môžu banky v celej eurozóne dovedna ušetriť 3,1 mld. eur.

Problémom však je, že banky z niektorých krajín, napríklad Nemecka, majú oveľa viac voľnej likvidity ako je stanovený limit. Na druhej strane talianske banky celý svoje potenciál nevyužijú naplno. ECB preto umožnila, aby banky mohli medzi sebou o nevyužité limity na nulové úročenie obchodovať.

S nadmernou likviditou sa tak už obchoduje aj cez hranice. Uviedol to v utorok člen predstavenstva ECB Benoit Coeuré. „Pozorovali sme značné prerozdelenie prebytočnej likvidity, často mimo krajín, ktoré jej majú nadbytok, ako sú Belgicko, Nemecko a Holandsko, a smerom ku krajinám s nevyužitými kvótami, ako je napríklad Taliansko,“ povedal B. Coeuré.

Obchody sa podľa neho týkajú zhruba jednej miliardy eur z nadbytočnej likvidity. V praxi to vyzerá napríklad tak, že talianska banka si požičia od banky v Nemecku a tieto peniaze uloží v ECB.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *