Streda 12. augusta. Meniny má Darina

Tlak T. Trumpa na nižšie ceny ropy je márny. Karty má v rukách OPEC a Rusko

Investície 07.03.2019 | 14:14 0 Komentárov

Napriek tomu, že americký prezident Donald Trump bojuje za nižšie ceny ropy, túto vojnu pravdepodobne nevyhrá. Saudskoarabské a ruské ambície sú totiž opačné. Chceli by dosiahnuť rast cien.

Aspoň malou útechou pre D. Trumpa môže byť fakt, že výška cien ropy je závislá od globálneho ekonomického rastu.

D. Trump neustále tlačí OPEC, aby zvýšil produkciu a znížil tým ceny. Svoj názor vyjadril aj v minulotýždňovom tweete: „prosím, uvoľnite sa a zostaňte pokojní“. Jeho nátlak mu však nie je nič platný. Pokiaľ Saudská Arábia a Rusko budú spokojní s cenami ropy medzi 60 až 70 dolármi za barel, po zvyšok tohto roka, budú robiť všetko preto, aby sa tak stalo. Avšak ako reálne sú ich ambície?

Produkcia ropy poklesla

Na zodpovedanie tejto otázky je potrebné si uvedomiť, že tieto úrovne už boli čiastočne dosiahnuté. Súčasná cena ropy Brent je takmer 66 dolárov za barel. Na úroveň 70 dolárov môže stúpnuť už čoskoro, pretože po veľkom výpredaji v októbri a novembri znížil OPEC produkciu ropy a začali platiť sankcie voči Iránu a venezuelskej štátnej ropnej spoločnosti PDVSA. Rovnako tak produkcia bridlicovej ropy v USA sa v reakcii na nižšie ceny začala spomaľovať.

Na kapitálovom trhu je zároveň v súčasnosti pomerne málo špekulatívnych pozícií na pokles ceny ropy. Tieto faktory podporujú aktuálnu cenu ropy v krátkodobom horizonte. Avšak prelomí hranicu 70 dolárov? Myslím si, že to nebude ľahké, keďže miera globálneho hospodárskeho spomalenia zostáva neznáma. Organizácie ako EIA, IEA a OPEC predpovedajú, že dopyt po rope v tomto roku nebude drasticky odlišný od toho z roku 2018.

Kľúčovým faktorom určujúcim náladu na trhoch budú vyhliadky na celosvetový hospodársky rast. Trhy nedávno nakopli očakávania súvisiace s urovnaním obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Stane sa nová dohoda spúšťačom ďalšieho rastu ekonomiky? Investori však tento fakt už započítali do cien, ďalší potenciál je preto obmedzený.

Fenomén americkej bridlicovej ropy

Okrem týchto faktorov musíme brať do úvahy aj trendy na bridlicovom trhu v USA. Akokoľvek to znie neuveriteľne, americká produkcia ropy prekonala na konci roka 2018 úrovne Saudskej Arábie a Ruska a očakáva sa ďalší rast. Podľa odhadov agentúry IEA sa jej produkcia vlani zvýšila o 1,6 milióna barelov za deň. Tento rast sa však môže v nadchádzajúcich rokoch spomaliť. Dôvodom môže byť nízka cena ropy, alebo plné prepuknutie spomalenia globálneho hospodárskeho rastu.

Napriek tomu je rast americkej produkcie fenomenálny. Za tri roky z deväť miliónov na 13 miliónov barelov denne. Pomáha to obmedzovať rastový potenciál cien ropy na svetových trhoch. Mali by však mať na pamäti, že ostatný rast cien ropy bol v najväčšej miere výsledkom politiku OPECu. Produkcia krajín združených v tejto organizácií do novembra rástla. Potom si však krajiny uvedomili, že to má vplyv na pokles ceny. Odvtedy členovia ropného kartelu znížili svoje dodávku na trh o zhruba dva milióny barelov denne.

Mali by sme zohľadniť aj ďalší faktor. Nie všetky údajov o trhu sú aktuálne. Veľa z nich je publikovaných na kvartálnej, alebo mesačnej báze, takže dosť meškajú za realitou. Jediným hlavným trhom, ktorý zverejňuje dáta týždenne, sú Spojené štáty americké. Saudská Arábia tak je napríklad dobre informovaná o svojim možnostiach a s cieľom podporiť cenu redukuje svoj export ropy do USA. Je teda zrejmé, že reaguje a obmedzuje produkciu. Podobný vplyv má samozrejme aj situácia vo Venezuele.

Môžeme tak s istotou povedať, že je tu viacero faktorov, ktoré tlačia cenu ropy k rastu. Na druhej strane, i keď je tu OPEC a Rusko, ktoré držia v rukách veľkú časť ponuky ropy, nedokážu kontrolovať dopyt po nej. Záujem o ropu je ovplyvnený ekonomickým spomalením. Cena ropy nemôže rásť, keď sa ekonomický rast spomaľuje.

Môžeme pozorovať, že keď ropa dosiahla minulý rok hranicu 85 dolárov za barel, bolo pri vysokom kurze amerického dolára. Úrokové sadzby sa zvyšovali a dlh rástol. Tieto faktory negatívne ovplyvňovali rozvíjajúce sa trhy. Napríklad v pre Indiu vzrástla cena ropy v indický rupiách o viac ako 80 percent. Potom však cena klesla a to pozitívne ovplyvnilo indickú ekonomiku spolu s ostatnými rozvojovými trhmi. Nemôžeme teda očakávať, že cena ropy bude rásť, ak tu máme silný dolár a slabnúci ekonomický rast.

Ole Hansen, komoditný stratég Saxo Bank

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial