Stvrtok 26. novembra. Meniny má Kornel

Tohtoročný deficit sa pravdepodobne vyšplhá na 8,8 % HDP

Makroekonomika 26.08.2020 | 12:34 0 Komentárov

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť zverejnila odhad vývoja verejných financií pre tento rok. Deficit pravdepodobne dosiahne rekordných 7,6 mld. eur.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť očakáva výpadok daňových príjmov štátu tento rok v sume 2,8 mld. eur. Spolu s vyššími výdavkami vynaloženými na riešenie krízy tak deficit verejných financií dosiahne zhruba 7,6 mld. eur, čo by malo byť 8,8 percenta HDP. Minuloročné hospodárenie štátu skončilo s deficitom 1,2 mld. eur – 1,3 percenta HDP.

Napriek hrozivým čísla je najnovšia prognóza zjemnením vyhliadok z júla, keď rada odhadovala deficit až 8,2 mld. eur (9,4 % HDP).

Medzičasom totiž došlo k zlepšeniu výberu daní a odvodov, ktoré vychádza z lepšej situácie na trhu práce a v spotrebe domácností. Jún a júl totiž už vykázali oproti minulého roku len veľmi mierny pokles.

Rada upozorňuje, že popri pandémii verejné financie ohrozujú aj sociálne výdavky, ktoré sa nová vláda zaviazala realizovať. Ide napríklad o 13. dôchodky, alebo rozšírenie bezplatnej dopravy z vlakov aj na autobusy.

Na sociálne opatrenia tak bude pravdepodobne smerovať až 600 mil. eur. Zvyšok nárastu výdavkov štátu súvisí s koronakrízou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial