Streda 22. január. Meniny má Zora

Tohtoročný rozpočet môže dosiahnuť deficit až 1,2 % HDP

Makroekonomika 30.08.2019 | 17:16 0 Komentárov

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť varuje, že ak vláda neprijme dodatočné opatrenia, deficit verejných financií môže dosiahnuť až 1,14 mld. eur.

V pomere k HDP by to predstavovalo až 1,2 percenta. Pôvodne mal pritom byť tohtoročný rozpočet po prvý krát vyrovnaný. Štát tak po prvý krát nemal spotrebovať viac ako vyberie.

Minister financií Ladislav Kamenický pred dvoma týždňami upozornil na vážnosť situácie vo verejných financiách a vyzval členov vlády na šetrenie. Čísla rastu ekonomiky Slovenska totiž v druhom kvartáli sklamali, keď HDP rástlo len o 1,9 percenta.

Podľa aktuálne dostupných makroekonomických údajov by výpadok daňových príjmov mohol tento rok dosiahnuť sto miliónov eur. „Najvyššie riziko očakávame pri nedaňových príjmoch, kde odhadujeme výpadok výnosu oproti rozpočtu o 404 miliónov eur,“ uviedla Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

Problémom je vonkajšie prostredie, ktoré spomaľuje a slovenské podniky sú vystavené poklesu dopytu zo zahraničia. Začať šetriť by však znamenalo stopku pre predvolebné balíčky, čo je v čase, keď sa strany predbiehajú v tom, ako podplatiť voliča, málo pravdepodobné.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *