Stvrtok 09. júla. Meniny má Lujza

Tohtoročný schodok Slovenska klesne na 0,8 %, odhaduje OECD

Makroekonomika 31.05.2018 | 16:55 0 Komentárov

Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) odhaduje, že verejné financie na Slovensku by sa v nasledujúcich rokoch mali vyvíjať o čosi lepšie, ako sa pôvodne očakávalo. Zlepšila výhľad na tohtoročný deficit verejných financií.

Predpokladá to Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) vo svojej najnovšej májovej prognóze verejných financií Slovenska.

Organizácia znížila odhad deficitu verejných financií Slovenska v tomto roku na 0,8 percenta HDP, čo je o 0,1 percentuálneho bodu menej ako predpokladala v novembri. S rovnakým zlepšením počíta aj pre budúco rok, keď by mal deficit dosiahnuť len  0,3 percenta HDP.

Analytici z menového úseku Národnej banky Slovenska informujú, že OECD v prognóze takisto zlepšuje výhľad dlhu verejnej správy. Oproti novembrovej prognóze sa znížil tohtoročný odhad dlhu o 1,2 percentuálneho bodu na 49,9 percenta HDP a v budúcom roku o 1,3 percentuálneho bodu na 48,1 percenta výkonu ekonomiky.

„Pri porovnaní s ostatnými krajinami Európskej únie zahrnutými v prognóze OECD sa Slovensko radí do skupiny s najvyššou mierou konsolidácie medzi rokmi 2018 a 2019,“ konštatujú analytici menového úseku NBS.

Zdroj: SITA

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *