Piatok 19. apríla. Meniny má Jela

Trh práce a Gazprom v centre pozornosti

Prvý piatok v mesiaci tradične prináša so sebou dáta z amerického trhu práce. Stredajšie ADP vyšli výrazne nižšie, ako očakával trh a rovnako aj zložka zamestnanosti v manažérskom prieskume ISM sklamala. Očakávania tak boli v slabší print NFP a preto sme videli od stredy predaje zelenej bankovky a rast akcií. Realita však bola úplne iná. NFP vyšli pozitívnejšie, ako bol konsenzus.

175k pridaných miest verzus 151k konsenzus investorov nepotešilo. Miera nezamestnanosti vzrástla z 6.6% na 6.7% a underemployment rate klesol z 12.7% na 12.6%. Reakcia na akciových futures bola najprv v prospech akcií, ktoré prudko vzrástli (ťahané cez carry USDJPY, ktoré taktiež prudko rástlo). Následne však boli indexy vypredané až na nové intradenné minimá a do konca seansy sa im nepodarilo straty vymazať. Za poklesom stoja aj správy od ruského Gazpromu, ktorý sa oficiálne vyhráža, že dnes bol deadline pre ukrajinský Naftogaz na uhradenie kontraktu za plyn. Naftogaz dlhuje až 1.9 mld. USD a pokiaľ nepríde k úhrade, Gazprom znova vypne dodávky plynu do Ukrajiny, ako tomu bolo v roku 2009. Agentúry navyše flashovali informácie o tom, že ruské vojenské jednotky vrazili do ukrajinskej leteckej základne na Kryme. Situácia na Ukrajine je tak stále veľmi komplikovaná a uvidíme, čo sa zase stane cez víkend. V každom prípade, Gazprom a Rusko sú na koni.

Okrem akcií bol „v hre“ aj EURUSD. Kráľovský menový pár sa pred dátami dostal až nad 1.39, čo sú takmer dva a polročné maximá. Po NFP však skorigoval o 50 nižšie. Kábel sa stále obchoduje na trojročných maximách v okolí 1.67 a USDJPY sa predral nad 103.30, čo ale v piatok nedokázalo naštartovať akciové býky. Komodity na lepšie čísla z trhu práce reagovali výpredajom. Zlato sa ponorilo na 1330 USD (prepad o 20 USD od denných topov) a meď prepadla o najviac od roku 2011 až o viac ako 4 percentá.

Ing. Peter Bukov, senior analytik Capital Markets o.c.p., a.s. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *