Pondelok 18. novembra. Meniny má Eugen

Trh prijal piatkové dáta z amerického pracovného trhu pozitívne

Prvý piatok v mesiaci patrí už tradične dátam z amerického trhu práce. Obchodovanie v Európe bolo pomerne pokojné, bez väčších pohybov a bolo jasne vidieť, že všetci čakajú na 14.30. Veľké prekvapenia sa neočakávali a čísla vyšli nakoniec celkom dobré. USA vytvorili 192 000 miest (čo bolo menej ako konsenzus 199 000), no minulý výsledok bol revidovaný na 197 000 z 175 000.

Dáta tak skončili pozitívne a voči januárovým a februárovým fiaskám je to tak výrazné zlepšenie. Sklamala ale miera nezamestnanosti, tá zostala na 6.7%, verzus očakávania mierneho poklesu na 6.6%. Trhy išli po výsledkoch najprv v reakcii risk on, teda USDJPY aj ES rástli, no s „vytriezvením“ po otvorení akciových parketov sa situácia okamžite otočila. USDJPY sa odrazil od 104.00 a klesol až na 103.20, čo okamžite reflektovali aj americké indexy. SPX síce po otvorení vytvoril nové historické maximá iba dva body pod 1900 bodmi, no sell off ho stiahol až na 1865 bodov a pri tejto úrovni aj zatvoril. Pod veľkým tlakom sú stále technológie, index NASDAQ si odpísal až viac ako dve percentá.

Risk off sa preniesol aj na dlhopisové trhy. 10 ročný výnos amerických UST klesol na 2.72% a zastavil presne na kombinácii 50 a 200 dňového priemeru. Obchodovanie na dlhopisoch je v posledných dvoch mesiacoch rozpačité a volatilné, no trh zatiaľ celkom dobre dokáže absorbovať Tapering. Index strachu VIX vzrástol o viac ako 6 percent a hedging tak bol v piatok „In“.

Drahé kovy reagovali už klasicky. Risk off prostredie im prialo a zlatu sa podarilo dostať znova nad 1300 USD, aj keď len veľmi marginálne. Striebro taktiež vyskočilo nad 20 USD, no počas americkej seansy bolo vypredané a zatvára nakoniec pod touto úrovňou. Ropa WTI drží stále level 101 USD a vyzerá to na pokusy o posun vyššie.

Ing. Peter Bukov, senior analytik Capital Markets o.c.p., a.s. 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *