Piatok 18. septembra. Meniny má Eugénia

Trh s novostavbami je ešte stále trhom predávajúceho

Investície 08.04.2019 | 11:31 0 Komentárov

Z pohľadu dokončených bytov patril minulý rok k najlepším za ostatné roky. Bolo dokončených celkom 6 189 bytov a 12 687 rodinných domov

Čísla vyplývajú zo údajov Štatistického úradu SR. Napriek silnej ponuke novostavieb sú nehnuteľnosti stále trhom predávajúceho. Znamená to, že o dopyt výrazne predstihuje ponuku a sú to predávajúci, ktorí si môžu určovať podmienky predaja.

Dopyt výraznejšie neokresali ani pravidlá NBS. K očakávanému ochladeniu záujmu o byty dochádza len veľmi pozvoľna. Banky vlani v mesiacoch apríl až november poskytli viac nových úverov na nehnuteľnosti domácnostiam ako v rovnakom období v predchádzajúcom roku.

V treťom kvartáli minulého roka tak bola ponuka novostavieb na trhu najnižšia za posledných päť rokov. Záverom roka odštartovala výstavba nových projektov a iné sú tesne pred spustením. Nateraz však nedostatok nových bytov na trhu naďalej motivuje  záujemcov o bývanie ku kúpe bytov z papiera. Kupujúci sú tak ochotní počkať aj dva či tri roky výstavby na odovzdanie bytu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial