Sobota 04. júla. Meniny má Prokop

Trh s ropou bude stabilný aj v novom roku

Investície 23.12.2013 | 08:17 0 Komentárov

Svetový trh s ropu si udrží stabilitu aj v roku 2014. Vyhlásil to saudskoarabský minister ropného priemyslu Ali al-Naimi na konferencii arabských exportérov ropy. „Som optimistom, čo sa týka budúcnosti a domnievam sa, že trh s ropou bude z hľadiska dopytu a ponuky stabilný aj na budúci rok,“ povedal minister.

Dodal, že skupina arabských štátov aj celá Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) sa bude naďalej usilovať udržať stabilitu na globálnych trhoch s komoditou. Saudská Arábia je najväčším svetovým exportérom ropy a kľúčovým členom OPEC. Ropný kartel sa tento mesiac dohodol, že ponechá svoje ťažobné kvóty bez zmeny a denne vyprodukuje 30 miliónov barelov (1 barel = 159 litrov) ropy.

Podľa saudského ministra nehrozí nadmerné zásobovanie svetových trhov ropou ani po tom, ako sa Západ a Irán dohodli na zmiernenie sankcií proti Teheránu, ktorý súhlasil, že dočasne obmedzí niektoré časti svojho nukleárneho programu. Irán už tento mesiac avizoval, že po zmiernení sankcií plánuje zvýšiť ťažbu ropy na 4 milióny barelov denne zo súčasných 2,7 milióna barelov/deň. „Neočakávam, že na globálnom trhu bude nadbytok ropy. Mali by sme si uvedomiť, že svetová spotreba ropy je oveľa vyššia ako 30 miliónov barelov denne. Preto sa domnievam, že každé nové dodávky budú vítané,“ dodal al-Naimi.

Zdroj: DPA, TASR

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *